Zgłoś uwagi

Poseł Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 07 grudnia 2023 roku.

 

25 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

33. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw (druki nr 72, 72-A i 88).

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziękuję bardzo. Bardzo serdecznie dziękuję. (Gwar na sali)

    (Część posłów skanduje: 4 dni! 4 dni! 4 dni!)

    (Część posłów skanduje: Do dymisji! Do dymisji! Do dymisji!)

    Około 3 tygodnie temu zgłosiliśmy tutaj, do Wysokiej Izby trzy bardzo ważne projekty, takie, o których Polacy na pewno rozmawiają, o które się bardzo troszczą. I myślę, że warto, aby Polacy na tym etapie wiedzieli, co dzieje się z tymi trzema projektami. Pierwszy to wakacje kredytowe, drugi to tarcza energetyczna, a trzeci to zerowy VAT na żywność.

    (Głos z sali: Budżet złóż.)

    (Głos z sali: Gdzie jest budżet?)

    Zacznę od omówienia pokrótce wakacji kredytowych.

    (Głos z sali: Do roboty, a nie na wakacje.)

    Zaproponowaliśmy ten projekt w taki sposób, aby skorzystać z niego mogło ponad milion polskich rodzin. Ponad milion polskich rodzin martwi się inflacją, martwi się wysokimi ratami kredytowymi. Tymczasem pan marszałek i dzisiejsza opozycja, która być może ma większość w tej Izbie...

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Poseł Mirosław Suchoń: Co to jest za ˝być może˝?)

    ...blokują ten projekt, ale w związku z tym, że sprawa stała się jednak głośna, opozycja zaproponowała swój projekt. Otóż ten biedaprojekt wakacji kredytowych zaproponowany przez Platformę Obywatelską obejmuje 50-60 tys. polskich rodzin.

    (Głos z sali: Kłamca.)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Pokaż budżet.)

    Drodzy Rodacy! Macie tutaj, po jednej stronie wakacje kredytowe, takie jak wcześniej były stosowane wraz z kryterium dochodowym, takim kryterium dochodowym, jakiego często dopominali się zresztą politycy Trzeciej Drogi. Jednocześnie macie też drugi projekt, projekt Platformy, projekt Polski 2050, drastycznie ograniczający możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w przyszłym roku. Ten projekt wygląda tak, jakby był pisany w siedzibie jakiegoś banku. To mogę wam powiedzieć. (Oklaski)

    (Poseł Jakub Rutnicki: W siedzibie WBK.)

    Punkt drugi to tarcza energetyczna. Szanowni Państwo! Zaproponowaliśmy kilka tygodni temu tarczę energetyczną dokładnie na takich samych zasadach jak w poprzednich kilku latach. Nie 2 lata temu, a 4 lata temu rozpoczęliśmy procedurę, dzięki której miliony polskich rodzin mogły płacić mniej za prąd. Kiedy uderzył kryzys inflacyjny, kryzys energetyczny, zaproponowaliśmy tarczę energetyczną dla polskich rodzin, dla małych i średnich firm, dla podmiotów wrażliwych. Włożyliście ten nasz projekt do zamrażarki sejmowej. Zaproponowaliście swój projekt, który okazał się projektem, mogę powiedzieć, k.o. - kompromitacją obywatelską. Nokaut, po prostu nokaut. (Oklaski)

    Co jest w tym projekcie? Bardzo króciutko przypomnijmy, szanowni państwo. W tym projekcie lex Kloska, lex 300 m, jest właśnie to, że wiatraki można lokować w odległości 300 m...

    (Poseł Mirosław Suchoń: Przestań opowiadać takie bzdury. Przestań kłamać.)

    ...a nawet - ponieważ tam kryterium tak naprawdę dotyczyło decybeli - w odległości mniejszej niż 300 m, od domów, gospodarstw domowych.

    Po drugie, założyliście tam wywłaszczanie Polaków, założyliście również to...

    (Poseł Mirosław Suchoń: To jest kłamstwo.)

    ...aby ziemia rolna - drodzy rolnicy, do was kieruję to przypomnienie tego projektu lex Kloska - mogła być w sposób bardzo prosty odrolniona, bez żadnych procedur, bez żadnych kwalifikacji o charakterze strategicznym.

    W związku z tym chciałbym zadać pytanie. Zadał przed chwileczką takie zasadnicze pytanie tutaj nasz pan minister Marcin Horała. Kto pisał tę ustawę? Kto pisał lex Kloska? To jest podstawowe pytanie, szanowni państwo. Warto by było, aby na to pytanie odpowiedzi znalazła również komisja śledcza.

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    To jest rzeczywista, wielka afera, afera wiatrakowa (Oklaski), afera, którą trzeba nie tylko napiętnować. Mówię to naprawdę z troską o jakość stanowienia prawa w tym parlamencie (Wesołość na sali), ponieważ ta kompromitacja powinna stać się podstawowym przyczynkiem do tego, aby to prawo stanowić lepiej.

    Zadam w związku z tym trzy pytania, takie, które mogłaby zadać komisja śledcza, ale nie wiem, czy zostanie powołana. A więc zadam trzy pytania. Pierwsze pytanie: Jak sądzicie państwo, w ilu zarządach spółek, prezesem ilu spółek jest były lub niedawny asystent pani poseł Hennig-Kloski? (Oklaski) Podpowiem: jest w zarządach kilkudziesięciu spółek energetycznych i wiatrowych, kilkudziesięciu.

    (Głos z sali: Ooo...)

    (Głos z sali: Hańba!)

    (Część posłów skanduje: Lobbyści! Lobbyści! Lobbyści!)

    Zadam drugie pytanie...

    Marszałek:

    Bardzo bym prosił, żebyście państwo nie przeszkadzali panu premierowi.

    Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Czy sądzicie państwo, że osoba, która jest w zarządzie lub jest prezesem kilkudziesięciu spółek wiatrowych, energetycznych, nie wiedziała, co znajduje się w ustawie lex Kloska, jeśli była niedawno jeszcze asystentem pani poseł Hennig-Kloski? To drugie pytanie.

    I trzecie pytanie: Czy uważacie, że taka osoba i podobne osoby, w których interesie było takie właśnie prawo, wywłaszczające Polaków, prawo, które miało nabijać portfele po prostu lobbystów, i to lobbystów bardzo często nie tylko polskich, ale też zagranicznych... Czy uważacie, że takie prawo mogło powstać w sytuacji, kiedy kluczowe osoby z Platformy Obywatelskiej lub z Polski 2050 o tym nie wiedziały? Ja zadaję po prostu pytania.

    Dziś, kiedy wyrzuciliście tę ustawę do kosza, ponieważ uczciwi ludzie popatrzyli, co jest w środku, i doszli do wniosku, a także wy doszliście do wniosku, że byłaby to już totalna kompromitacja, dziś Platforma mówi, że to jest projekt Polski 2050, Polska 2050 mówi, że to jest projekt Platformy, Lewica mówi, że się pod tym projektem nie podpisze, a PSL mówi, że to jest projekt do poprawki.

    Cieszę się, że zrozumieliście swój ogromny błąd, ale wyciągnęliście w związku z tym - wracam do meritum sprawy dotyczącej tarczy energetycznej - swój projekt. Otóż, szanowni państwo, drodzy rodacy, co jest w tym projekcie? W tym projekcie nie było ani osłony dla małych i średnich przedsiębiorców...

    (Poseł Mirosław Suchoń: Przestań bzdury opowiadać.)

    Ten projekt miał być tylko do połowy przyszłego roku, czyli od połowy przyszłego roku Platforma i Polska 2050 szykowały nam bardzo drogie wakacje, czyli wyjście do...

    (Głos z sali: Nie kłam!)

    ...fryzjera albo wizyta w restauracji czy w warsztacie samochodowym, albo zakupy w małym sklepie znowu miałyby być droższe poprzez to, co gotowali nam tutaj lobbyści z Polski 2050, którzy stali za tą ustawą. Nie wiem dokładnie kto i zadaję po prostu te pytania.

    (Poseł Krzysztof Gadowski: Boś nie zabezpieczył pieniędzy w budżecie.)

    (Poseł Mirosław Suchoń: Przestań kłamać.)

    Dlatego apeluję, szanowni państwo, weźcie nasz projekt tarczy energetycznej. On dobrze chroni Polaków, chroni przez cały rok i jeszcze dodatkowo nie zabiera połowy limitu, bo taki był również projekt po waszej stronie, zobaczymy, jaki będzie końcowy, jeśli chodzi o ochronę przed wysokimi cenami ciepła. Tam limity obcięte do połowy i możliwość korzystania z tego również obcięta do połowy przyszłego roku.

    Drodzy Rodacy! Dopominajmy się tarczy energetycznej, tarczy cieplnej na cały 2024 r. (Oklaski)

    I trzeci punkt, trzeci zagrożony i zamrożony punkt to zerowy VAT na żywność. Otóż grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zaproponowała, drodzy rodacy, przedłużenie zerowego VAT-u na żywność. Słyszałem tutaj, w tej Izbie, że gdybyśmy chcieli naprawdę to zrobić, tobyśmy przyjęli rozporządzenie, bo wy nie zdążycie tego zrobić.

    (Głos z sali: Właśnie.)

    Otóż, szanowni państwo, ponieważ widzę teraz, że chcecie, aby żywność była droższa, chcecie, aby ta ustawa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość nie przeszła, to zdecydowałem o tym, że rzeczywiście jutro bądź pojutrze - będziemy pracować do samego końca - podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność...

    (Część posłów wstaje, oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    ...na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Trzy bardzo ważne projekty, trzy kluczowe projekty, zero efektów. Była mowa o tym, że Sejm tej kadencji będzie się charakteryzował pracą legislacyjną wysokiej jakości. Ja widzę tutaj bylejakość, ponieważ to, co jest w interesie Polaków, powinno być przyjmowane w pierwszej kolejność.

    Dlatego, szanowni państwo, zamiast różnego rodzaju kpin, żartów, żarcików zajmijmy się tym, co jest najważniejsze dla Polaków. Realna tarcza energetyczna, zerowy VAT na żywność i wakacje kredytowe, z których będą mogli skorzystać - przynajmniej milion Polaków, a może nawet więcej. Zachęcam do tego, aby te wakacje były jak najbardziej szczodre. (Oklaski)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To są poważne, realne sprawy, a nie czekanie na jakiś srebrny guzik i licytowanie się tym, kto jakiś lepszy żarcik powiedział. Realne sprawy dla Polaków w tym Sejmie muszą być załatwiane. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Brawo!)

    Marszałek:

    Panie Premierze! Jakże się cieszę, tak długo przekonywaliście nas, pan i pana koledzy i koleżanki, że nie da się nic zrobić z tym VAT-em na żywność, a teraz się okazuje - mówię: w waszym wykonaniu - że jednak się da. Bardzo się cieszę z tego rozporządzenia i z tej pana deklaracji, bo jest ona rzeczywiście wyglądana przez miliony Polaków. Odpowiem na pytania, które pan podniósł, te, które są skierowane do mnie, dotyczące... (Poruszenie na sali)

    (Poseł Barbara Bartuś: Wychodzi pan poza swoją rolę.)

    Chwileczkę, drodzy państwo, jeżeli prezes Rady Ministrów zadaje pytania marszałkowi Sejmu, rozumiem, że mieści się w kanonie próba odpowiedzi.

    Wakacje kredytowe, jak pan dobrze wie, panie premierze, zostały skierowane do komisji, nie było żadnej zamrażarki i komisja poinformowała, że poczeka z tym na nowy rząd, czyli ok. 100 godzin, licząc od tej pory. (Oklaski)

    (Poseł Barbara Bartuś: Ale po co?)

    Jeżeli chodzi o wasz projekt dotyczący mrożenia cen energii, to został odrzucony przez Wysoką Izbę, o czym pan wie, i procedowany w tej chwili jest projekt poselski. A więc nie jest tak, że w tej sprawie grozi nam niebezpieczeństwo, bo posłowie tym projektem się zajmują.

    Po trzecie, panie premierze, proszę pozwolić, że jako marszałek Sejmu zadam panu to pytanie, które zadawałem już trzykrotnie: Gdzie jest budżet? Gdzie jest budżet? (Oklaski)

    (Głosy z sali: Gdzie jest budżet?)

    Składał pan budżet w poprzednich kadencjach, kiedy zostawał premierem przed końcem roku, i nie miał co do tego żadnych wątpliwości. Jest pan premierem jeszcze przez ok. 100 godzin. Panie premierze, dlaczego nie złożył pan do Izby budżetu, a składa pan np. ustawę okołobudżetową?

    Proszę bardzo, zadałem pytanie, więc na chwilę oczywiście chętnie pana premiera ugoszczę na mównicy.

    Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Zadał pytanie pan marszałek, więc jak najbardziej odpowiem.

    Szanowni Państwo! Ze względu na specyfikę i dynamikę konstruowania rządu...

    (Głosy z sali: Ha! ha! ha!)

    ...postanowiliśmy, że ten budżet będzie przesłany do parlamentu zgodnie z zasadą, którą wcześniej stosowaliśmy, tak było również 4 lata temu...

    Marszałek:

    W przyszłym tygodniu.

    Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    ...przez rząd, który uzyska większość w najbliższym czasie. Tak że proszę się nie niepokoić, panie marszałku, budżet jest bardzo dobrze spięty, w budżecie są naprawdę bardzo dobrze zaplanowane dochody, bardzo dobrze zaplanowane wydatki, zmieści się w tym budżecie spokojnie zerowy VAT na żywność. Dziękuję. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.