Zgłoś uwagi

Poseł Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 29 listopada 2023 roku.

P. 24. - Odwołanie członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022
46 wyświetleń
1
Pobierz film

Stenogram

24. punkt porządku dziennego:

Odwołanie członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 (druk nr 62).

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Sposób, w jaki pan poseł Borys Budka próbuje odwrócić kota ogonem, jest doprawdy godny uwagi. (Oklaski) Otóż ja wziąłem ze sobą kilka pobieżnie tylko przeszukanych cytatów właśnie z ówczesnego pana premiera Donalda Tuska, który swoimi wypowiedziami, swoimi cytatami - i to w czasie absolutnie krytycznym: w czasie, kiedy Putin napadł na Gruzję, w czasie, kiedy nastąpiła katastrofa smoleńska, albo w czasie, kiedy w 2014 r. Putin już zaatakował Ukrainę - dał wyraz, co myśli o współpracy z Rosją.

    I do tego chciałbym się teraz odnieść, żeby społeczeństwo polskie poznało fakty, ponieważ fakty są takie, że pan poseł, pan przewodniczący Budka próbuje przykryć swoją kłamliwą narracją to, czego oni się boją. Bo przecież, szanowni państwo, czy nie jest najbardziej podstawowym, właściwym wnioskiem ten, że gdyby się nie bali komisji ds. weryfikacji wpływów rosyjskich, to po prostu pozwoliliby jej dalej działać? (Oklaski) Czy nie tak?

    (Głos z sali: Brawo!)

    (Poseł Donald Franciszek Tusk: Będzie działać.)

    Prosta sprawa.

    Zwróćcie też uwagę, Wysoka Izbo, szanowni państwo, że nie było tutaj żadnych głosów tak na dobrą sprawę, dotyczących tego, co ma być za chwilę poddane pod głosowanie, czyli członkostwa w tej komisji. Czyli nie było dyskusji o tym, że ten czy inny członek komisji weryfikacyjnej nie powinien w niej zasiadać. Był tylko stek bzdur, kłamstw, przeinaczeń i fałszu. (Oklaski)

    Wysoka Izbo! Drodzy Rodacy! Ponieważ ten stek fałszu i kłamstw wymaga interwencji, postanowiłem przytoczyć kilka wypowiedzi pana Donalda Tuska.

    Donald Tusk, maj 2014 r.

    (Głos z sali: Po czynach poznacie...)

    A maj 2014 r. to był moment, kiedy Rosja już napadła na Ukrainę, kiedy zajęła Krym, kiedy zajęła Donbas. Tylko to wam przypomnę: Ja bym nie chciał, żeby Polska była w jakiejś awangardzie antyrosyjskiej czy krucjacie antyrosyjskiej...

    (Głosy z sali: Uuu...)

    Póki ja będę o tym współdecydował, Polska nie będzie krajem właśnie jakiejś takiej agresywnej koncepcji antyrosyjskiej - powiedział Donald Tusk.

    (Głosy z sali: Zdrajca!)

    Była tutaj mowa o polityce energetycznej, jak państwo sobie przypominacie. Otóż pan poseł Budka miał czelność powiedzieć o Lotosie, o polityce, która dotyczyła węgla.

    (Poseł Sławomir Nitras: Właśnie, powiedz o Lotosie.)

    (Głos z sali: Czekaj na komisję.)

    Powiem tylko, że czołowy działacz Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący, pan Rafał Trzaskowski... Nord Stream II, czyli sztandarowy projekt rosyjsko-niemiecki, ten projekt, o którym dzisiaj prasa niemiecka pisze, że jest koszmarnym błędem, fatalnym błędem.

    (Głos z sali: Morawiecki, powiedz o Lotosie.)

    (Głos z sali: Powiedz o Tomaszu.)

    (Poseł Cezary Tomczyk: A kto sprzedał Lotos, kłamczuchu?)

    Widzę głowy w dół, wiążecie teraz buty. (Wesołość na sali, oklaski)

    (Głos z sali: Nos panu rośnie.)

    Wstyd się przyznać. Rozumiem. Tak, koszmarnym błędem. A tenże wiceprzewodniczący pan Rafał Trzaskowski powiedział, że to jest po prostu projekt biznesowy. Tego projektu wstydzą się dzisiaj nawet Niemcy. Mam nadzieję, że mogę powiedzieć: a co dopiero powinna się wstydzić Platforma Obywatelska. (Oklaski)

    Idźmy dalej. Nie ma kraju, który wzgardziłby pieniędzmi inwestorów. Polska nie jest krajem, który może się od inwestorów odwracać. Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki - mówi również ówczesny premier pan Donald Tusk...

    (Głos z sali: Jak sprzedawałeś Azoty, to tak mówiłeś.)

    Rok, uwaga, to jest rok 2011. W kontekście czego? W kontekście Lotosu, panie pośle Budka. W kontekście Lotosu. Tak powiedział właśnie Donald Tusk.

    (Głos z sali: Kto sprzedał Lotos?)

    To jest, szanowni państwo, próba nazwania dnia nocą, czarnego białym, jak pan poseł Budka ma czelność wspominać dzisiaj o Lotosie. (Oklaski)

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Za darmo oddaliście Lotos.)

    Idźmy dalej. 7 października 2011 r.: Ja podjąłem, moim zdaniem, wielkie wyzwanie, żeby przełamać ten historyczny fatalizm.

    ˝Historyczny fatalizm˝. Po katastrofie smoleńskiej, po ataku na Gruzję. Rosja, która zbroiła się po zęby, przygotowywała się do ataku na Ukrainę.

    Mówi Donald Tusk: żeby Polska z Rosją budowały relacje przyjazne, umożliwiające współpracę - przede wszystkim współpracę gospodarczą.

    To w kontekście gazu z Gazpromu, na który Platforma Obywatelska chciała podpisać umowę, uwaga, na 25 lat...

    (Głos z sali: Hańba!)

    (Głos z sali: Skandal!)

    Jeśli dobrze pamiętam, od 2012 do 2037 r. To były czyny. To nie tylko słowa, które świadczyły o faktycznym uwikłaniu Platformy Obywatelskiej właśnie w zależności związane z Rosją. To nie tylko to, co widzieliśmy na filmie ˝Reset˝. To również szereg bardzo konkretnych działań, które świadczyły o tym, że partia pana Donalda Tuska już wtedy, w tamtych latach, które były znaczone krwią Gruzinów, Ukraińców, krwią tych wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej... Pan Donald Tusk również wtedy szukał różnych powiązań z Federacją Rosyjską. To jest tylko część tego wszystkiego, co wówczas mówił.

    Mówiliście o węglu? Pan poseł Borys Budka mówił o węglu.

    (Głos z sali: Ile ściągnąłeś tego węgla?)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Powiedz o Azotach, które chciałeś sprzedać.)

    Szanowni państwo, romantyczna sa...

    (Głos z sali: Zamknęliście kopalnie.)

    Za chwilkę się odniosę do tego, dlaczego w czasach Prawa i Sprawiedliwości musieliśmy ściągać węgiel z zagranicy, również w czasie, kiedy węgiel z Rosji już nie był dostępny. Ale uwaga, rok 2014: Romantyczna samodzielność, polegająca na tym, aby Polska samodzielnie nałożyła embargo na węgiel rosyjski - mówi Donald Tusk - to brzmi tak fajnie na pierwszy słuch. Fajnie o tym podyskutować, kiedy ma się mało wyobraźni albo małą wiedzę.

    I importowali węgiel rosyjski na potęgę.

    (Głos z sali: To są... Dworczyka.)

    (Głos z sali: Nie ten cytat.)

    Relacje z Rosją.

    (Część posłów skanduje: Kłamca! Kłamca! Kłamca!)

    Na głos pani minister Anny Fotygi, kiedy już nie była ministrem, która powiedziała o tym, że sprzedajemy naszych przyjaciół, ówczesny premier powiedział...

    Marszałek:

    Drodzy państwo, proszę o ciszę.

    Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    ...że niemożliwe, żeby ktoś opowiadał takie rzeczy.

    Marszałek:

    Proszę o ciszę.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Rozumiem. Ja proszę wszystkich państwa o ciszę, z wyjątkiem przemawiającego pana premiera.

    Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Wcześniej, 2008 r.: Uzyskaliśmy najważniejszą rzecz, elementarne zaufanie, zarówno na szczeblu państwowym, jak i w relacjach osobistych. Donald Tusk z Władimirem Putinem, gdyby ktoś miał wątpliwości. Elementarne zaufanie uzyskali Władimir Putin i Donald Tusk. To jest polityka, panie Budka, którą naprawdę trzeba zweryfikować.

    (Głos z sali: Nikt ci nie ufa w całej Europie, a ty mówisz o zaufaniu.)

    Tego się dzisiaj boicie. (Oklaski) Chcecie, żeby naród polski zobaczył zasłoniętą kurtynę, a nie prawdę, niestety.

    O Putinie: Z Putinem przypilnujemy, by nikt piachu w tryby nie sypał.

    (Głos z sali: Uuu...)

    Tak mówił Donald Tusk, komentując plany zawarcia nowego kontraktu gazowego między Polską a Rosją, między Polską a Gazpromem.

    (Głos z sali: Skandal!)

    To jest rok 2009, już po ataku na Gruzję.

    Idźmy dalej: Choć mam swoje poglądy na politykę Rosji, na sytuację w Rosji, chcemy dialogu z Rosją taką, jaka ona jest. Czy nadal byście to powiedzieli? Panie pośle Budka, panie pośle Tusk, czy nadal byście to powiedzieli? Nadal chcecie współpracy z Rosją taką, jaka ona jest?

    (Głos z sali: Przyjaciół Moskali.)

    Drodzy Rodacy! Dlaczego o tym mówię? Mówię o tym dlatego, że w Europie Zachodniej ci, którzy są sojusznikami Platformy Obywatelskiej, rzeczywiście chcą powrotu, przepraszam za żargon, do business as usual, chcą powrotu do tego, aby handlować z Rosją. Mówił pan, panie pośle Budka, o tym, że zrobiliśmy spotkanie z partiami z Europy Zachodniej. Otóż dzięki temu, że zrobiliśmy to spotkanie, te partie z partią Vox na czele potępiły rosyjską agresję na Ukrainę. (Oklaski) Nie mamy się czego wstydzić. To my ich do tego przekonaliśmy.

    (Poseł Jakub Rutnicki: A przyjaciel Orbán?)

    Szanowni Państwo! Te wypowiedzi można spisać na wołowej skórze. Tutaj przytoczyłem tylko słowa pana przewodniczącego Tuska, a przecież tych wypowiedzi po stronie Platformy Obywatelskiej, ówczesnego ministra spraw zagranicznych pana Radosława Sikorskiego, który zapraszał Ławrowa - Ławrowa, jak wam nie wstyd? - na spotkanie z polskimi ambasadorami... Poprzednio tego typu hańby dopuścili się ministrowie w czasach PRL-u. Jak mogliście coś takiego zrobić?

    (Poseł Jakub Rutnicki: Wasz minister się spotkał.)

    Czy to wszystko, drodzy rodacy, nie wymaga wyjaśnienia? Czy to wszystko nie wymaga komisji weryfikacyjnej?

    (Głos z sali: Wymaga.)

    Wymaga. Właśnie dlatego dzisiaj ci, którzy chwilowo być może są większością... Być może część z tych, którzy siedzą dzisiaj naprzeciw mnie i którym jest głupio - chowają głowę, patrzą w sufit - zagłosuje przeciw dyktatowi Donalda Tuska. Może rzeczywiście będziecie trzecia drogą, a nie trzecim pasem na drodze Donalda Tuska do przejęcia władzy. Dziękuję. (Długotrwałe oklaski)

    (Część posłów wstaje i skanduje: Mateusz! Mateusz! Mateusz!)

    (Część posłów skanduje: Kłamca! Kłamca! Kłamca!)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.