Zgłoś uwagi

Senator Leszek Czarnobaj - Wystąpienie z dnia 29 września 2020 roku.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19.

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
23 wyświetleń
0

Stenogram

enator Leszek Czarnobaj:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Szanowni Goście!

Chciałbym powiedzieć o kilku rzeczach, o których rozmawialiśmy podczas posiedzenia komisji, a które sygnalizował po części pan senator Kleina, ale również powiedzieć o tym, co dotyczy ogólnej konstrukcji. My nie jesteśmy za tym, aby zmniejszać wydatki na inwestycje w Polsce. Ja myślę, że wręcz odwrotnie: im więcej pieniędzy na inwestycje, tym więcej będzie naszego poparcia. My nie jesteśmy przeciwni temu, aby poprzez programy i projekty wspierać również polskich przedsiębiorców, tylko my jesteśmy za tym, aby działo się to zgodnie z prawem, w ramach prawa i w ramach poprawnej legislacji. Ja daleki jestem od takiej teorii, o jakiej powiedział przed chwilą jeden z senatorów z Prawa i Sprawiedliwości: dajemy szansę, więc dosypujemy na inwestycje. Ja bym nie chciał, żeby władza dawała szansę, ja bym chciał, żeby władza tworzyła mechanizmy, a samorządy z tych mechanizmów mogły korzystać. Oczywiście możemy tworzyć mechanizmy zachęcające, inspirujące, ale nie można robić w ten sposób, że władza daje szansę, dosypując pieniędzy. My dosypujemy co chwilę pieniądze w tych ustawach covidowych… Skąd my dosypujemy? No, my dosypujemy w ten oto sposób… O to pytałem pana ministra, Szanowni Państwo: szacunek dotyczący wielkości zadłużenia Rzeczypospolitej to 1,5 biliona w liczbach bezwzględnych. Oczywiście można to odnieść do PKB, pokazywać, jak to się do niego ma, różne manipulacje można robić. W liczbach bezwzględnych w ciągu 5 lat dług zwiększy się, jak pokazuje szacunek, o 600 miliardów zł. 5 lat, 600 miliardów zł. Przypomnę, że rząd Tuska, o którym pan senator Mróz, jak tylko się obudzi czy występuje podczas posiedzenia komisji, to mówi, zaczynając od „a za Tuska było tak”… Ja za chwilę też im pokażę, jak było za Tuska, jeden tylko fragment oczywiście. Więc całkiem niezły wynik, 600 miliardów będzie trzeba w Polsce spłacić w następnych latach i w następnych pokoleniach. Dlatego tak bardzo o to pytałem i w komisji, i tutaj, Panie Ministrze. Ja wiem, że panu trudno było na to pytanie odpowiedzieć, mimo moich usilnych starań. Przecież pan dobrze wie… Już zostawmy budżet. Czy jeżeli pan w rodzinie chce zrobić jakiś wydatek, coś kupić, dać na inwestycje córce, synowi, komuś tam jeszcze, to pan najpierw daje, a później liczy, czy najpierw pan liczy, ile to będzie kosztowało, a dopiero potem pan daje? A wy tak… Ja nie mówię, że pan minister, bo mam dużo sentymentu do pana ministra, ale ogólnie władza dzisiaj robi tak: dosypuje, jak mówił senator, daje szansę – na koszt przyszłych pokoleń. Okej, może i tak trzeba, może to jest jedyne wyjście, raczej twierdzę, że to jest prawdopodobnie jedno z wyjść, ale trzeba po prostu uczciwie pokazać: bierzemy tyle i tyle, tyle będzie wynosił deficyt… Ja wiem, że to w końcu gdzieś tam wyjdzie, ale nie taką drogą.

Jeżeli mówimy o inwestycjach, zwiększaniu funduszy odnoszących się do infrastruktury drogowej, kolejowej, to Panie Ministrze, jesteśmy za. Im więcej pieniędzy na te fundusze, którymi pan zarządza, tym lepiej dla Polski, dla obywateli. Tylko że znowu jedyne, co się przedkłada, to zwiększenie i wydłużenie niewygasów do końca listopada. No, tak się nie rządzi porządnie. Trzeba po prostu zacząć rządzić w skali makro, tak jak gdyby się rządziło rodziną, w której chce się robić inwestycje, wydatki, gospodarować pieniądzem, zarządzać długiem itd. Rodzina, która nie ma głowy, nie ma perspektywy, nie wie, jak to spłacać, bo dzisiaj wydamy, a jutro pomyliśmy, marnie kończy, zapewniam pana, Panie Ministrze.

Jeśli chodzi o VAT, o którym mówił pan senator Mróz i o którym mówił pan senator Kleina, to jako komisja chcemy, aby VAT był na poziomie 22% i 8%. Jak zwał, tak zwał, czy to jest coś nowego, czy przedłużenie, to prawda wygląda tak, że w 2015 r. kończył się okres, na który ustanowiony był VAT w wysokości 23% i 8%, a obecna władza przedłuża, ustanawia stawkę 23% i 8%. A jedno z naczelnych haseł wyborczych – bo moje wystąpienie musi się składać również w tej części politycznej – Prawa i Sprawiedliwości jakie było? Kochani wyborcy, jak wygramy, to pierwsze, co zrobimy, to obniżymy VAT.

(Głos z sali: Nie, nie…)

No to drugie.

(Głos z sali: Nie…)

Które pan chce: trzecie czy piąte?

W związku z tym chcę powiedzieć tak: program jest dobry, ale na okres wyborów, jak widać.

Dlaczego, Panie Ministrze, jeśli chodzi o komisję, wnieśliśmy tyle poprawek i tyle zmian przegłosowaliśmy? Nie kwestionując pewnych rzeczy, które są dobre… Ale proszę zauważyć, że ta ustawa zawiera wszelkiego rodzaju zadania, które się wykonuje, począwszy od zadań rady sołeckiej, a skończywszy na miliardowych wydatkach ministra obrony narodowej czy miliardowych inwestycjach w drogi. No, znowu hasło „COVID” i robimy ustawę dotyczącą pań, które są w ciąży i będą rodzić, zakupu czołgów, produkcji wielkich samolotów czy Bóg wie czego jeszcze. No, przecież jest tu tyle ustaw, o których mówił senator Kleina, 18 ustaw zmieniono. Po co tak robić? Przecież można zmieniać dziedzinę po dziedzinie. A hasło jest takie: no bo w covidzie to tak trzeba. Jak chcieliście tworzyć prawo tak, jak tworzycie, to trzeba było wprowadzić stan nadzwyczajny i wtedy procedura byłaby zupełnie inna i uproszczona. A wy wprowadzacie stan nadzwyczajny okrężną drogą, mówiąc, że nie ma stanu nadzwyczajnego, podczas gdy takie tworzenie prawa jest właśnie przejawem takiego stanu nadzwyczajnego. I dlatego wniesienie do ustawy tych wszystkich rzeczy, które posłowie zaproponowali bez pierwszego czytania, jak króciutko napisał i mówił pan legislator, jest niezgodne ze sztuką legislacji. No, po prostu tak prawa nie powinno się tworzyć, nie należy tworzyć. Co do tych wszystkich ustaw covidowych mówiliśmy: ach, no trudno, jest to niezbędne, dobrze, zagryziemy zęby i zagłosujemy – tutaj patrzę na panią senator Kochan – dobra jeszcze raz zagłosujemy. No ale kiedyś musi się skończyć ten czas, bo tak prawa nie wolno tworzyć. Twórzcie prawo zgodnie z zasadami poprawnej legislacji, zgodnie z konstytucją i będziecie mieli nasze poparcie, bo budżetowi, który zwiększa inwestycje, robi wszystkie dobre rzeczy, takiego poparcia trzeba udzielać.

Wydatki roku 2021 zapisujemy już teraz, w roku 2020 nie w ustawie okołobudżetowej, ale w ustawie okołocovidowej, a więc teraz jest ustawa okołocovidowa, za chwilę będzie okołobudżetowa, później będzie budżet, czyli dwa budżety w jednym itd. Po co tak robić? Wymyślcie prostą drogę, siądźcie, naradźcie się, a jak nie wiecie, jak to zrobić, zaproście niektórych naszych ekspertów, nas zaproście, może coś wspólnie wymyślimy. A wy najprostszą drogą: niewygasające wydatki są do marca, to zrobimy, że będą do listopada, zwiększymy, później pomyślimy, jak to wydać, okej, może to będzie jakoś funkcjonowało.

I jeszcze jeden temat, a mianowicie kwestia rad nadzorczych. Panie Ministrze, pod tym, co powiedział przewodniczący na posiedzeniu komisji i tutaj, ja osobiście też się podpisuję. Jesteśmy za tym, aby w spółkach Skarbu Państwa byli przedstawiciele ministra finansów. Niech resortowy minister ma te rzeczy, które dotyczą meritum działalności, ale od tego, co jest ważne, jeśli chodzi o finanse, powinien być przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Ale nie regulujcie tego w ustawach, usiądźcie i zapiszcie: przedstawiciel ministerstwa skarbu jest wg pewnych zasad itd. Ja rozumiem, że Ministerstwo Finansów nie ma zaufania, więc tutaj, do tej ustawy wpisujemy kwestie tworzenia rad nadzorczych w spółkach, które są umieszczone w ustawie.

Panie Ministrze, na koniec bardzo ważna sprawa, czyli wsparcie dla przedsiębiorców. Znowu trzeba powiedzieć: no fantastycznie, każdy projekt, który złożą przedsiębiorcy, należy wspierać. Tylko to trzeba zrobić porządnie, żeby nie było takich wątpliwości, jak w przypadku wszelkiego rodzaju działalności Ministerstwa Zdrowia. Tylko po to to mówimy. Jeżeli do tego przeczytamy opinię, którą przedkłada nasz legislator, Szanowni Państwo… Pan minister może państwu nie…

(Senator Kazimierz Kleina: Nazwisko jest potrzebne?)

Legislatora nie.

(Senator Kazimierz Kleina: Zabielski.)

A, już. I teraz mówimy o tym projekcie…

(Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka: Panie Senatorze, dziesiąta minuta.)

Tylko przeczytam te dwa zdania, Pani Marszałek, i już kończę, oczywiście. Ja cały czas czuwam nad czasem, tylko to przeczytam. Przede wszystkim to poprawka została złożona w drugim czytaniu, czyli z pominięciem pierwszego. To jest pierwsza sprawa. No, rząd nie wymyślił, posłowie fantastycznie wymyślili, złożyli.

(Senator Bogdan Borusewicz: To pikuś.)

No to pikuś. Złożyli i teraz tak. Legislator zastanawia się, co kierowało ustawodawcą, że zdecydował się on na wprowadzenie do tej ustawy takich regulacji, blankietowości, sprzeczności z wynikającą z zasad przyzwoitej legislacji zasadą legalizmu, tj. z tym, że organy są obowiązane działać na podstawie i w granicach prawa. Dodawany przepis takich granic nie wyznacza lub wyznacza je w sposób enigmatyczny itd., itd. Czyli znowu jest tak: mamy pieniądze, te sprawy są enigmatyczne, zobaczymy, kto co złoży i zobaczymy komu na jakich zasadach przyjmiemy… Dlatego, Panie Ministrze, mimo że popieramy ogólną myśl dotyczącą zwiększania wydatków na inwestycje, protestujemy i stąd brak naszego poparcia dla wielu kwestii, które zostały wprowadzone do ustawy niezgodnie z zasadami poprawnej legislacji, niezgodnie z prawem. Zachęcamy do wysiłku, aby przygotować porządne ustawy związane z tymi działami, o których mówimy, a które są umieszczone w tej ustawie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń senatora
Ocena
4.2
Pozycja w rankingu:
92
Liczba głosów: 11
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.