Zgłoś uwagi
Pytania w sprawach bieżących w sprawie niezrozumiałej i fatalnej decyzji minister zdrowia w kwestii przesunięcia o ponad rok wprowadzenia Krajowej Sieci Onkologicznej dającej pacjentom chorym na raka realną szansę na kompleksową pomoc diagnostyczno-terapeutyczną i na poprawę dostępności na równych zasadach i w równym stopniu na terenie całego kraju
- do Ministra Zdrowia
8 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Czesław Hoc:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Dzisiejsza koalicja rządząca, będąc poprzednio totalną opozycją, niemalże na każdym posiedzeniu Komisji Zdrowia i we wszystkich mediach grzmiała o długu zdrowotnym z powodu pandemii COVID-19, głównie w zakresie chorób nowotworowych. I oto w dniu 9 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Miała ona wejść w życie w dniu 1 kwietnia 2024 r., a więc za ok. 2 miesiące. Niestety, jak na ironię losu, kilka dni przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, 4 lutego, pani minister zdrowia Izabela Leszczyna z niezrozumiałych względów podjęła decyzję bardzo niepokojącą i niebezpieczną dla pacjentów z chorobami onkologicznymi, przesuwając o ponad rok wprowadzenie strategii onkologicznej - do dnia 1 kwietnia 2025 r.

    Podkreślę, że nowotwory jako seryjny zabójca w Polsce zbierają bardzo śmiertelnie żniwo. Rocznie ok. 170 tys. Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym, a 100 tys. z nich umiera. Nowotwory wciąż są drugim zabójcą po chorobach układu krążenia. Profilaktyka i wczesne wykrywanie mają kluczowe znaczenie w walce z rakiem.

    Kuriozalne jest tłumaczenie pani minister powodów przesunięcia strategii, cytuję: są braki kadrowe, problemy organizacyjne i trudności w zakresie rejestracji, e-rejestracji. A więc nonszalancja i dyletantyzm, a jednocześnie brak odpowiedzialności. To są kpiny. Proszę powiedzieć to kilkunastu tysiącom pacjentów, którzy mogą wcześniej umrzeć lub w miarę szybko nie zostaną zdiagnozowani. A przed wyborami dawaliście gwarancję, że jesteście w pełni gotowi do poprawy losu pacjentów z chorobami onkologicznymi.

    Zatem pytanie: Jakie konkretne działania podjęto od 13 grudnia, od dnia zaprzysiężenia rządu, w aspekcie wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej w terminie od 1 kwietnia 2024 r.? (Oklaski)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Pośle! Powinnam właściwie ja zadać pytanie poprzednim ministrom zdrowia...

    (Głos z sali: Proszę odpowiadać.)

    ...jakie działania podjęli oni od marca 2023 r., żeby wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej stało się możliwe i bezpieczne dla pacjentów onkologicznych. (Oklaski) Ja nawet panu odpowiem na to pytanie. Jedną rzecz zrobili - powołali Krajową Radę Onkologiczną, która, uwaga, zebrała się raz, żeby się ukonstytuować, a później pojechała chyba na wakacje i nagle zaczęła zbierać się po wyborach, zebrała się kilka razy, przy czym efektów pracy na razie nie widzę.

    Rozumiem, że moja ocena i opinia dla państwa posłów może być niewystarczająca, dlatego pozwolę sobie odpowiedzieć, cytując oceny, opinie i zastrzeżenia środowiska onkologów, profesorów, konsultantów krajowych, naukowców i onkologów praktyków codziennie przyjmujących chorych onkologicznie.

    (Głos z sali: Ale to środowisko tworzyło.)

    Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadzona w takiej wersji 1 kwietnia to recepta na katastrofę. Ja państwu to doprecyzuję, na czym ta katastrofa będzie polegała. Według...

    (Głos z sali: Konkrety.)

    (Głos z sali: Dramat. Niech pani nie skazuje na śmierć.)

    Pani marszałek, jakby pani uspokoiła państwa posłów...

    Wicemarszałek Dorota Niedziela:

    Państwo posłowie, bardzo proszę, szanujmy wypowiedzi jednych i drugich. Nie przeszkadzamy...

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Pani poseł, pani poseł...

    (Minister Zdrowia Izabela Leszczyna: Pani minister...)

    Pani minister, bardzo proszę, z racji szacunku do funkcji chociażby, też pani była ministrem, bardzo proszę pozwolić wypowiedzieć się pani minister.

    (Wypowiedź poza mikrofonem)

    Dziękuję bardzo, dziękuję.

    Pani minister, bardzo proszę.

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:

    Pani minister Sójka, która była kilka miesięcy ministrem i w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej nie zrobiła kompletnie nic, pyta o pacjentów. To ja pani powiem, pani minister. Gdybyśmy wprowadzili tę sieć w czasie, w którym chcieliście to zrobić, to 7,5 tys. pacjentów onkologicznych wypadłoby z opieki onkologicznej. Tak zaprojektowaliście sieć, że 1 kwietnia 2024 r. z dnia na dzień 259 szpitali w Polsce, które prowadzą opiekę onkologiczną, zostaje z tej sieci wykluczone. I zgodnie z art. 5 tejże ustawy nie mają prawa realizować opieki onkologicznej. Więc jeżeli pytacie o pacjentów, to tak, 7,5 tys. pacjentów byłoby zagrożonych śmiertelnie, bo rak to choroba śmiertelna.

    (Głos z sali: ...170 tys.)

    I w gruncie rzeczy ten jeden argument - narażenie bezpieczeństwa pacjentów onkologicznych, jest zupełnie wystarczający do tego, żeby przesunąć realizację tej sieci. Ale jest tych argumentów więcej. Zrobiono pilotaż. Pilotaż polskiego podatnika kosztował 130 mln zł. Wyniki pilotażu zostały utajnione przez ministra Niedzielskiego. Pod presją opinii publicznej i środowiska onkologicznego i pacjenckiego wyniki zostały upublicznione. I teraz uwaga, upubliczniono je w październiku 2023 r., a ustawę przyjęto w marcu 2023 r. A przecież to ten pilotaż miał być podstawą do koncepcji sieci. Więc po co był pilotaż? Dla pilotażu? Dla, nie wiem, wyrzucenia w błoto 130 mln zł?

    (Głos z sali: Wydania pieniędzy.)

    Co więcej, onkolodzy twierdzą, że kryteria naboru do poszczególnych poziomów, do tzw. specjalistycznego ośrodka leczenia onkologicznego z poziomu 3, 2 czy 1 w gruncie rzeczy są niejasne. To znaczy, one są bardzo precyzyjne: ile trzeba mieć rezonansów, ilu ma być lekarzy, ile operacji wykonać. Tylko że nie ma żadnego dowodu, i na pewno pilotaż takiego nie wykazał, że te kryteria są właściwe do zakwalifikowania do poszczególnych poziomów czy w ogóle do sieci. Rozporządzenie o kryteriach zakwalifikowania poszczególnych podmiotów leczniczych do konkretnych poziomów SOLO III, SOLO II, SOLO I powinno było wejść w życie razem z ustawą i z rocznym vacatio legis, po to żeby wszystkie szpitale leczące onkologicznie mogły się przygotować, żeby przez rok wiedziały, jakie kryteria muszą spełnić...

    (Poseł Katarzyna Sójka: Ale te szpitale wiedziały.)

    ...być może o jaką kadrę się postarać, jaki sprzęt może trzeba dokupić, w czym się wyspecjalizować, jakie szkolenia przeprowadzić. Nie dali im na to żadnej szansy. Przyniesiono mi rozporządzenie do podpisania pod koniec grudnia, rozporządzenie, które - powtórzę jeszcze raz - wyklucza 7,5 tys. pacjentów onkologicznych z leczenia.

    (Głos z sali: Skandal!)

    A to nie wszystkie błędy całego pilotażu i koncepcji. Otóż jest kompletny brak rozwiązań informatycznych. (Dzwonek)

    (Poseł Marek Gróbarczyk: Skazywanie na śmierć ludzi.)

    Jeszcze jedno. Bardzo ważna w tej całej koncepcji była elektroniczna karta eDiLO. Wiecie państwo, że w tej ustawie zapomnieli dać delegacji do funkcjonowania takiej karty eDiLO? Po prostu tej karty być nie może.

    (Poseł Katarzyna Sójka: Niech pani minister to poprawi w ciągu...)

    Powtórzę jeszcze raz. Nie pozwolę nigdy na to ani rząd Donalda Tuska, żeby 7,5 tys. ludzi leczonych onkologicznie zostało pozbawionych tego leczenia. (Oklaski)

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Waldemar Andzel:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mniej propagandy rządu 13 grudnia. Skoro Ministerstwo Zdrowia obliczyło, że 7 tys. pacjentów onkologicznych nie otrzymałoby leczenia, gdyby teraz wdrożyć KSO, to chciałbym zapytać, ilu pacjentów umrze przez to, że nie zostanie Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadzona na czas.

    W imieniu pacjentek chorych na raka piersi chciałbym zapytać, czy na wrześniową listę leków refundowanych będzie wpisany lek Trastuzumab? A także chciałbym spytać, jak resort zapatruje się na wprowadzenie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w 2019 r. refundacji profilaktycznej mastektomii u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy raka piersi. Dziękuję.

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Andrzej Gawron:

    Pani minister, chciałbym dopytać, bo teraz wy rządzicie, 2 miesiące już rządzicie. Proszę nie zrzucać odpowiedzialności na poprzednią ekipę. Proszę odpowiedzieć na pytanie, czy ten pilotaż rzeczywiście był potrzebny, bo był prawdopodobnie potrzebny, na pewno, bo tak się wprowadza takie duże programy. A oprócz tego chciałem zapytać, czy (Dzwonek) w przypadku innych chorób przewlekłych może w ministerstwie trwają prace nad tym, żeby taką strategię przeprowadzić. Dziękuję.

7. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna:

    Rozumiem, że państwo macie świadomość, że rząd Koalicji Obywatelskiej i w ogóle koalicji 15 października jest dużo sprawniejszy, bo wy tę Krajową Sieć Onkologiczną wprowadzaliście od 2019 r. Wtedy zaczął się pilotaż i nie udało wam się to przez 4 lata. Naprawdę jesteśmy dużo lepsi, ale w 2 miesiące 4-letnich zapóźnień nadrobić się nie da.

    Jeden z panów posłów zapytał, czy ten pilotaż był potrzebny, no bo na pewno był potrzebny. To ja państwu powiem, jak pod presją opinii publicznej wreszcie ukazał się 30-stronicowy raport syntetyczny. Powiem państwu, do jakich wniosków doszli przeprowadzający ten pilotaż.

    Na podstawie doświadczeń z programu pilotażowego autorzy raportu rekomendują monitorowanie następujących parametrów czasowych: czasu oczekiwania na konsultację onkologiczną, czasu oczekiwania na podstawowe badania diagnostyczne, czasu od zgłoszenia się do ośrodka do odbycia konsylium i czasu od konsylium do rozpoczęcia terapii. 130 mln wydaliśmy po to, żeby dowiedzieć się, że czas w leczeniu raka jest ważny i że trzeba skrócić czas od diagnozy do leczenia. Myślę, że można było to zrobić dużo taniej i nawet nie trzeba być chyba onkologiem, żeby po prostu to wiedzieć.

    Pytał pan poseł o wrześniową listę. Przed nami jest marcowa lista refundacyjna i ona będzie ogłoszona w marcu. Nad tą listą czuwa pan minister Miłkowski, który pracował w państwa rządzie, w Ministerstwie Zdrowia od wielu, wielu lat.

    Natomiast jeśli chodzi o świadczenia onkologiczne i opiekę nad pacjentami, to to, co robi obecny rząd, i to, co robi Ministerstwo Zdrowia, to poszerzanie dostępności, skracanie czasu oczekiwania na wizyty. Państwo chcieliście ograniczyć dostęp do lekarza onkologa, my to poszerzamy. Wszystkie szpitale, które są, które prowadzą opiekę onkologiczną, wykonują świadczenia onkologiczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ na opiekę onkologiczną, są w Krajowej Sieci Onkologicznej zgodnie z waszą ustawą i nic złego się pacjentom nie dzieje, wręcz przeciwnie, mają na czas diagnozę, na czas leczenie.

    Natomiast powtórzę po raz ostatni: nie da się w ciągu 2 miesięcy nadrobić waszych zaległości, które niestety (Dzwonek) są wieloletnie. Przez 8 lat nie udało wam się zrobić właściwie nic więcej oprócz tego, co zrobił jeszcze minister Bartosz Arłukowicz, czyli wdrożył kartę dilo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Na pytania proszę odpowiadać.)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.