Zgłoś uwagi

Poseł Marek Gróbarczyk - Wystąpienie z dnia 07 lutego 2024 roku.

P. 4. - Informacja Ministra Infrastruktury o skutkach stosowania ustawy – Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji (druki nr 86 i 149) (10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła)
26 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

4. punkt porządku dziennego:

Informacja Ministra Infrastruktury o skutkach stosowania ustawy - Prawo wodne wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (druki nr 86 i 149).

Poseł Marek Gróbarczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pozwoliłem sobie bić brawo panu posłowi, bo jak to mówią, nagadał pan, nagadał pan, naczytał się pan, opluł pan nie wiadomo kogo, a na koniec powiedział pan, że komisja przyjęła wszystko bez uwag.

    (Głos z sali: Nie, nie, nie bez uwag.)

    A pan minister... O, jest pan minister. Panie ministrze, zmieszał pan z błotem 6,5 tys. ludzi, którzy codziennie ciężko pracują za niewielkie pieniądze, żeby ludzie mogli spokojnie żyć w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To są absolutnie niepolityczni ludzie, bo proszę znaleźć kogokolwiek politycznego, kto ma doświadczenie w gospodarce wodnej. Nie ma takich ludzi. Tam są tylko i wyłącznie albo w 90% fachowcy. Pan zachowuje się jak politruk, a jest pan teraz właścicielem Wód Polskich i jest pan odpowiedzialny za kwestie powodzi. Ci ludzie powinni pana znienawidzić za to, co pan zrobił, bo oni robili wszystko, żeby ta polityka była jak najlepsza, ale przede wszystkim żeby zachować bezpieczeństwo ludności.

    Ale wróćmy do retrospekcji. Szanowni państwo, jak to się stało, że Wody Polskie w ogóle powstały? Ano wdrożenie Prawa wodnego ówczesny rząd PO-PSL, czyli pan premier Donald Tusk, zadeklarował do 2015 r. Nic takiego się nie stało. W 2015 r. Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową, w wyniku której TSUE orzekło niekorzystne wyroki w zakresie prawa wodnego i dyrektywy azotanowej. Dopiero w lipcu 2017 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwalił Prawo wodne, skutecznie oddalając negatywne skutki wyroków wynikłe z tytułu złego zarządzania w zakresie gospodarki wodnej przez rząd pana Donalda Tuska. Czyli wszystkie uwagi, które kierujecie, kierujecie do samych siebie.

    W 2018 r. powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Powołano 11 regionalnych dyrekcji gospodarki wodnej, a więc nie ma tu centralizacji, tylko jest właśnie federalizacja w tym zakresie, 50 zarządów zlewniowych i 330 nadzorów wodnych.

    Panie Ministrze! Pan jeszcze tego nie wie, ale niech pan dokładnie przejrzy, jak to wygląda i co pan ma w tej strukturze, bo ma pan bardzo dużo - łącznie to jest blisko 6,5 tys. pracowników. Wody Polskie zaczęły kompleksowo zarządzać gospodarką wodną.

    Z powodu braku czasu przytoczę tylko kilka inwestycji, które były zrealizowane w tym zakresie. Przypomnę, że Wody Polskie dopiero zaczęły funkcjonować od 2018 r., zaczął się dopiero szósty rok funkcjonowania tak dużego przedsięwzięcia, obszaru, który wyście doprowadzili do złego funkcjonowania, nie uchwalając przez tyle lat Prawa wodnego.

    Przede wszystkim najistotniejsze było dokończenie zbiornika wodnego - suchego Racibórz, który został przez państwa przygotowany, przez pana ministra Gawłowskiego jako suchy. Dlaczego? Panie ministrze, pan wróci do tego, dlaczego jest tak, że dzisiaj największy zbiornik, jeden z największych zbiorników w Europie, jest suchy. Nie można go napełnić wodą, bo tak to uzgodniliście. Będzie pan walczył za chwilę z suszą. Myśmy wprowadzili program ˝Stop suszy˝ i to jest absolutnie nieprawda, co pan mówi, bo zwiększyliśmy o 1,5% retencję w Polsce - przy tym całym otoczeniu gospodarczo-finansowo-inwestycyjnym, doprowadziliśmy do jej wzrostu o 1,5%. Wie pan, ile wynosi to teraz? Przeczytał pan? 7,5%, a było 6%. Założyliśmy w planie, że będzie 20%, a pan ile założył? Może do tego by się pan odniósł? Co pan zrobi w tym zakresie?

    Malczyce - inwestycja, która trwała 50 lat. Wszystkie rządy, wasze, SLD-owskie również to robiły, nikt nie był w stanie tego dokończyć. Rząd Prawa i Sprawiedliwości to dokończył. Dzisiaj jest stopień wodny, który produkuje energię elektryczną, bo jest tam również elektrownia wodna, czyli kwestia bardzo ekologiczna.

    2018 r. - przebudowa wału przeciwpowodziowego Sartowice Nowe, odbudowa urządzeń wodnych zabudowy regulacyjnej Brennicy, Górki Małe - Brenna, rozbudowa prawego wału rzeki Wisły na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa. Modernizacja węzła wodnego we Wrocławiu, przebudowa sytemu ochrony przeciwpowodziowej Wrocław 1, przebudowa kanału ulgi Odra - Widawa.

    2019 r. - Kwiatowice - Rogów Legnicki - odbudowa wałów. Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Dolinie Stężyckiej. Budowa wału przeciwpowodziowego rzeki Odry. Remont stopni wodnych górnej skanalizowanej Noteci, stopień Lisi Ogon. Odbudowa jazu na rzece Szkwa.

    2020 r. - wykonanie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, który uratował Śląsk, Dolny Śląsk, Opolskie, może jeszcze więcej województw, bo już dzisiaj nie ma zagrożenia takiego, jakie było w 1997 r., jeśli chodzi o powódź właśnie w obszarze Polski Zachodniej. Niestety cały czas to jest zbiornik suchy. Ochrona przeciwpowodziowa Tarnobrzega, zadanie Wisła, etap II. Przebudowa infrastruktury na szlaku wielkich jezior - wielka rzecz, która została podjęta. Poprzednie rządy w ogóle nie realizowały inwestycji związanych z modernizacją wielkich jezior w tym zakresie. Guzianka I, Guzianka II, fantastyczne śluzy, które dzisiaj dostarczają ogromnych emocji i wrażeń przede wszystkim wodniakom. Wodniacy są za to niezwykle wdzięczni. Oczywiście uruchomienie szlaku na przesmyku Jezior Mikołajskiego i Tałty. Modernizacja śluz odrzańskich, przystosowanie ich do klasy III drogi wodnej.

    2021 r. - modernizacja jazów odrzańskich Zwanowice - Wróblin - Januszowice. Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim. Śluza Sławięcice - Nowa Wieś. Udrożnienie i stabilizacja koryta Pilicy. Likwidacja barier migracyjnych, czyli ekologia, panie ministrze, jak najbardziej na rzece Wisłoce, Ropie oraz Jasionce. Rozbudowa wału Trześniówki, Zalesie Gorzyckie i Trześń, Gorzyce oraz tereny wokół Tarnobrzega. Remont Kanałów Grunwaldzkiego i Tałckiego na jeziorach mazurskich. Zapraszam, niech pan spróbuje, niech się pan wybierze, niech pan będzie wodniakiem. Niech się pan przejedzie, zobaczy, jak to cudownie wygląda.

    Inwestycje związane z ochroną przeciwpowodziową Sandomierza, zachowanie i ochrona środowiska, promowanie efektywnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz zarządzanie ryzykiem powodziowym poprzez poprawę bezpieczeństwa powodziowego węzła oświęcimskiego. Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na Wisłoce. Remont śluzy Ratowice - to niezwykła inwestycja również czekająca od czasu końca II wojny na remont. Nie wiem, czy pan wie, to Wrocław, niech się pan też wybierze, zobaczy, ile zostało wykonane. Niech pan również zobaczy niezwykle ciekawy stopień igłowy. To jest historyczna inwestycja. Będzie miał pan czas, jak nie będzie pan politrukował, zajmował się takimi rzeczami, tylko niech pan zobaczy, jak to wszystko wygląda w terenie.

    Ze względu na modę, oczywiście w 2023 r., Rędzin, Odra itd. Przepraszam, nie Ratowice, tylko Rędzin, w Rędzinie, to jest Wrocław, Ratowice są gdzie indziej. Modernizacja w Jeziorsku, budowa program LIFE, budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów. Budowa drogi wodnej Odra - Hawela, przebudowa mostów w Podjuchach, umożliwiająca IV klasę żeglowności aż do Berlina, łącząca się z drogą wodną europejskim szlakiem dróg wodnych.

    Panie Pośle! Myślę, że pan to na posiedzeniu swojej komisji również podniesie jak niezwykle jest istotna żegluga i rozwój portu Szczecin - Świnoujście w tym zakresie.

    Odbudowa budowli regulacyjnych, a więc ostróg na rzece Odrze. Ale co najważniejsze, panie ministrze, w zeszłym roku został przyjęty program wieloletni, program rozwoju retencji. Jeszcze pan pewno o tym nie wie, bo się pan skupił na zupełnie innych rzeczach, ale (Dzwonek) to kluczowe rzeczy, które pan musi zrobić, żeby podnieść właśnie retencję w Polsce. Zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie - 893 mln, budowa zbiornika Kąty - Myscowa - 1,6 mld, zbiornik przeciwpowodziowy Kotlarnia na rzece Bierawce, zbiornik wodny Kamieniec Ząbkowicki, budowa zbiornika Oleśniki, zbiornik małej retencji Tkaczewska Góra, budowa zbiorników retencyjnych w dolinie rzeki Łęg. Na to wszystko są już gotowe dokumenty, przygotowywane finansowanie oraz...

    (Głos z sali: Kłamstwo!)

    ...został przyjęty program wieloletni, więc musi pan w końcu wziąć się do roboty w tym zakresie. Budowa zbiornika na rzece Młynówce, rewitalizacja i przebudowa Zalewu Zemborzyckiego, który również tyle lat czekał na swoją budowę. I oczywiście trzy niezwykle ważne inwestycje: budowa stopnia wodnego Lubiąż i Ścinawa i budowa stopnia wodnego w Siarzewie, która jest konieczna pod kątem bezpieczeństwa z kolei Włocławka, a już nie mówiąc o tym, jakie to będzie miało znaczenie w zakresie właśnie retencji i całej polityki walki z suszą, o której mówi teraz Unia Europejska.

    Szanowni Państwo! Wysłuchaliśmy przed chwilą steku kłamstw, hipokryzji, różnego rodzaju tak czy owak nieprawdziwych informacji na temat Wód Polskich. Obrażaliście ich, kpiliście, drwiliście z nich, opowiadaliście cuda na ten temat. Wszystko to okazało się jednym wielkim kłamstwem, które zostało obnażone przez Komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przez aklamację, panie pośle...

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak)

    Wicemarszałek Krzysztof Bosak:

    Panie pośle, czas się kończy, bardzo proszę zmierzać do końca.

    (Głos z sali: Już się skończył.)

    Poseł Marek Gróbarczyk:

    Już kończę, oczywiście.

    Przez aklamację przyjęliście raport Wód Polskich o skutkach stosowania ustawy - Prawo wodne, a dzisiaj opowiadacie takie bzdury? Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.