Zgłoś uwagi
Pytania w sprawach bieżących
PiS/KO w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - do Prezesa Rady Ministrów
66 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych przedstawiło analizę, z której jednoznacznie wynika ogromna potrzeba budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że w przyszłości priorytetem okazać się może zdolność szybkiego przerzucania wojsk i ich logistyki, dlatego zarówno CPK, jak i linie komunikacyjne północ - południe będą po prostu niezbędne.

    Chciałbym dowiedzieć się od obecnie rządzących, czy podjęli już decyzję odnośnie do przyszłości CPK. Czy pan Maciej Lasek, pełnomocnik premiera do spraw CPK, może odnieść się do swoich własnych słów, że przepustowość graniczna Lotniska Chopina w Warszawie to jakieś 27 mln pasażerów? Jak pan chce rozwijać hub lotniczy w Polsce bez tak ważnej inwestycji, jaką jest CPK? Jak mamy być pełnoprawnym członkiem grupy G20 bez CPK? Dziękuję.

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marcin Horała:

    Szanowny Panie Ministrze! Otóż mija już kilka miesięcy, pan zapowiedział audyt, więc pierwsze pytanie: Kto ten audyt będzie przeprowadzał i kiedy on się skończy? Bo tracimy czas. Przypomnę, że w październiku w postępowaniu konkurencyjnym wybrana została najlepsza oferta inwestora Konsorcjum Vinci Airports i IFM. To jest 8 mld zł, które może napłynąć do Polski, więc kwota porównywalna z ratą np. z KPO, którą tak wszyscy żyją. Więc jakie działania w tym zakresie? Bo z tego mojego harmonogramu wynikałoby, że powinniśmy być już lada moment przy podpisaniu umowy z inwestorem.

    Drugie pytanie dotyczy przetargu na budowę tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. Przypomnę, że jest już rozstrzygnięty przetarg na palowanie fundamentów, na budowę komór startowych. W czasie gdy pełniłem moją funkcję, zabrakło dosłownie kilku dni, żeby zatwierdzić przetarg na drążenie tunelu. To jest inwestycja, na którą są środki unijne z CEF free flow. Jeżeli ona nie będzie wykonana, to trzeba będzie te środki oddawać. Zresztą bazuje na decyzji środowiskowej uzyskanej jeszcze przez pana kolegę ministra Grabarczyka. Więc czy coś mnie ominęło? Jakoś nie dostrzegłem, że ten przetarg został ogłoszony. A jeżeli nie został, to kiedy będzie?

    I trzecia, ostatnia kwestia: decyzja lokalizacyjna. Wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej do wojewody mazowieckiego został złożony w październiku. Też już (Dzwonek) właściwie powinna ona lada moment być. Jaki jest stan tego postępowania?

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Maciej Lasek:

    Panie Marszałku! Szanowni Panie i Panowie Posłowie! Dyskusja o programie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to dyskusja o przyszłości. To oznacza, że sytuacja może rozwijać się według różnych, i to skrajnie, scenariuszy. Wybór najlepszego scenariusza dla Polski zależy m.in. od sytuacji geopolitycznej, biznesowej na wschód od Polski czy też potencjalnego wejścia jednego lub kilku ultratanich przewoźników na trasy międzykontynentalne. Są też scenariusze, których prawdopodobieństwo jest bardzo duże, np. konsolidacja własnościowa i handlowa kluczowych rynków oraz stale rozwijające się siatki połączeń tanich linii stanowiące coraz większe zagrożenie konkurencyjne dla linii tradycyjnych. Takich choćby jak LOT. Jest oczywiste, że przy tak gigantycznej inwestycji jak CPK powinna być ona odporna na możliwy, niekorzystny, a często wręcz czarny scenariusz. Dlatego decyzje skutkujące zaangażowaniem olbrzymich publicznych środków powinny być podejmowane roztropnie w oparciu o mocne podstawy.

    Program CPK to wiele planowanych przedsięwzięć infrastrukturalnych, głównie kolejowych i lotniczych. Tzw. program wieloletni przyjęty uchwałami Rady Ministrów przewiduje limit zaangażowania środków Skarbu Państwa w poprzedniej perspektywie, czyli 2020-2023 na 9230 mln i 66 180 mln na lata 2024-2030. Tak szeroko zakrojone zaangażowanie środków publicznych wymaga uprzedniego sprawdzenia, czy planowane wydatki są w pełni uzasadnione, dlatego niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowego audytu.

    Przygotowujemy się obecnie do uruchomienia audytu, który pozwoli prześledzić zarówno działalność spółki, jak i pełnomocnika. Rola audytu jest fundamentalna i bez wątpienia obejmie m.in. analizę portfela projektów innych zadań CPK pod kątem ich zasadności oraz sposobu realizacji, analizę decyzji i zobowiązań finansowych z nich wynikających, analizę struktury organizacyjnej spółki, analizę kar spółki w ujęciu ilościowym i jakościowym, analizę zamówień i kontraktów. Już pierwsze analizy wskazują, że trudno znaleźć uzasadnienie dla niektórych wydatków, np. tzw. planu społeczno-gospodarczego, gdzie limit wydatków w programie wieloletnim na lata 2020-2023 został wskazany na ćwierć miliarda złotych, 249 mln. Ostatnie dni pokazały, że swoisty sponsoring dotyczył różnych zadań, np. tych określanych przez media jako ołtarz+. Zapewniam, że wszystkie wydatki oraz ich podstawa będą zweryfikowane.

    Ważnym elementem audytu będą kontrakty, te zrealizowane i te wciąż realizowane, ich zawartość, celowość, warunki, na które zgodził się zarząd, ale też warunki ewentualnego rozwiązania umów, bez przesądzania oczywiście, jakie będą decyzje.

    Będę także zmuszony podejmować opóźnione decyzje dotyczące rozwoju istniejących lotnisk. Dlaczego opóźnione? Bo poprzednicy świadomie i celowo blokowali rozwój m.in. Lotniska Chopina czy lotniska w Modlinie, aby uzasadnić budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. A rozwój mazowieckich portów lotniczych jest niezbędny i musi poprzedzić potencjalną, podkreślam: potencjalną, jesteśmy przecież wciąż przed audytem, budowę nowego lotniska centralnego. Dlaczego to takie ważne? Bo nazywanie dotychczas obowiązującego harmonogramu realizacji projektów CPK realistycznym - przypomnę, pierwsze loty w 2028 r. - wymaga, łagodnie mówiąc, dużej odwagi cywilnej lub totalnego odklejenia się od realiów realizowania tak wielkich inwestycji w Polsce, a szerzej w Europie, w tych systemach prawnych. Rynek lotniczy ewoluuje. Pasażerowie coraz chętniej wybierają połączenia lotnicze point-to-point. Nie możemy zamykać oczu na trendy branżowe. Dogmatyczne podejście do sieci lotnisk krajowych bazujące na jednym wielkim porcie lotniczym, często kanibalizującym ruch wypracowany przez lotniska regionalne, będzie przez nas gruntownie analizowane. Będziemy oczywiście działali, bo nie mamy wyjścia, w ramach uwarunkowań wytworzonych przez poprzedników, ale nie będziemy niewolnikami decyzji przez nich podejmowanych. Poszukamy właściwej ścieżki rozwojowej dla wszystkich, nie tylko mazowieckich portów lotniczych, dlatego że łatwiej, taniej i szybciej poprawić można realne problemy ruchu lotniczego i pasażerów w ramach istniejącej już infrastruktury, bo wiele problemów jest tu i teraz i nie mamy czasu, żeby czekać 8-10 lat, a to są realne harmonogramy.

    Pragnę też poinformować, że w ostatnim czasie jako pełnomocnik wykonywałem prawa z udziału w spółce Centralny Port Komunikacyjny w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, jedynego udziałowca spółki. W ten sposób zachodzą zmiany w organach spółki, które umożliwią lepszą współpracę przy projekcie, a także przy jego weryfikacji. Dzisiaj został powołany nowy skład rady nadzorczej spółki, a kolejne zmiany nastąpią w najbliższych dniach. Równocześnie po analizie uznano, że zespół doradczy działający przy pełnomocniku pomimo płatnej formuły nie wypracował żadnych sensownych, użytecznych rekomendacji, dlatego jedną z pierwszych moich decyzji było rozwiązanie tego gremium.

    Wszystkie decyzje dotyczące CPK, które będę podejmował, będą bazowały na analizach, a nie na wybiórczo potraktowanych ich fragmentach, które akurat pasują do z góry postawionej tezy. Po audycie będę gotów do szczegółowego odpowiadania na pytania, co przemawia za budową lotniska centralnego, a co przemawia przeciw. Na tę chwilę nie mogę jasno zadeklarować, jakie będą rekomendacje pełnomocnika Rady Ministrów w sprawie kontynuowania i zakresu programu CPK. Zgodnie z zapowiedziami z exposé premiera Donalda Tuska przeprowadzimy audyt, a rekomendacje zostaną wypracowane przy współudziale ekspertów, autorytetów w dziedzinie transportu. (Dzwonek) Jednocześnie projekt już przechodzi rewolucyjną zmianę, otóż wszystkie działania będą realizowane w dialogu społecznym oraz branżowym, zupełnie odwrotnie, niż miało to miejsce przez ostatnie 6 lat.

    Panie marszałku, czy mogę jeszcze dwa słowa tutaj, w tym momencie?

    Szanowny pan poseł wspomniał o przepustowości Lotniska Chopina, 27 mln pasażerów. To są słowa, które wcześniej padły z ust prezesa portu lotniczego Chopina, że taka przepustowość dzisiaj jest możliwa, pod warunkiem że oczywiście te inwestycje, które były planowane już wiele lat temu, nie zostałyby wstrzymane. Szanowni państwo, dosyć zaskakujące jest to, że planując tak dużą inwestycję, jaką jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego z lotniskiem i liniami kolejowymi... Wymaga to bardzo roztropnego podejścia. Jeżeli są ryzyka związane z czasem realizacji takiej inwestycji, to trzeba sobie zagwarantować możliwości, również rozwojowe, dla naszego narodowego przewoźnika lub ruchu pasażerskiego w regionie. W 2019 r. została podjęta decyzja o wstrzymaniu wszystkich inwestycji na Lotnisku Chopina i nie zostało to później cofnięte. W związku z tym część inwestycji, które były zaplanowane na rzecz powiększenia przepustowości tego lotniska, była po prostu niedokończona. Gdyby wtedy te prace były jednak kontynuowane, to dzisiaj byśmy byli w innym miejscu i ze spokojem moglibyśmy myśleć zarówno o audycie, jak i o dalszych planach związanych z tym przedsięwzięciem, a nie powtarzać, że Lotnisko Chopina się dusi, a LOT nie jest w stanie się rozwijać w takich warunkach. Każda inwestycja musi być robiona, tak jak powiedziałem, z głową i z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

    Dziękuję, panie marszałku, i przepraszam. (Oklaski)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Program CPK stanowi pokoleniową szansę dla Rzeczypospolitej. Równolegle toczy się dyskusja, chociaż akurat dla Prawa i Sprawiedliwości była to kwestia bezsporna, dotycząca głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Chciałbym przy okazji dowiedzieć się, jaka jest opinia resortu w tej kwestii. Czy terminal kontenerowy w Świnoujściu jest opłacalny czy nie i dlaczego już teraz w roli ekspertów występują przedstawiciele portu w Hamburgu? Dziękuję.

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marcin Horała:

    Panie ministrze, pan minister nie odpowiedział na żadne z zadanych przeze mnie pytań, bardzo konkretnych, no ale trudno. Usłyszałem jednak w odpowiedzi pana ministra wiele rzeczy niepokojących, w tym jedną najbardziej, tzn. zapowiedź inwestowania w rozbudowę lotniska w Modlinie. Ja przypomnę, że jest to lotnisko, które od kiedy istnieje, przez kilkanaście lat, ani razu nie wykazało zysku, natomiast ogromne zyski notuje tam zagraniczny niskokosztowy przewoźnik, który de facto przez zaniżenie stawek jest dotowany. Czyli polski podatnik dopłaca do tego, żeby zagraniczny przewoźnik zabierał pasażerów LOT-owi. Mam nadzieję, że się przesłyszałem (Dzwonek), że nie jest planem pana ministra dalsze kontynuowanie, a nawet zwiększanie skali tak rabunkowej eksploatacji polskiego rynku.

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Maciej Lasek:

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle! Niestety pana pytanie jest skierowane do niewłaściwego resortu. Pełnomocnik rządu do spraw CPK nie jest właściwym adresatem tego pytania, ale my przekażemy to pytanie do właściwego adresata.

    (Poseł Marcin Horała: Proszę o odpowiedź na piśmie.)

    Natomiast jeżeli chodzi o odpowiedź na pytania, to tak, przetarg na tunel w Łodzi będzie kontynuowany. W tej chwili jesteśmy w trakcie procesu konsultacji również z ministrem infrastruktury. Troszeczkę żałuję, że w pewnym momencie w sposób trochę niezrozumiały pan minister, poprzedni pełnomocnik do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zmienił ministerstwo na - też świetne - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale kluczowe decyzje i współprace są w Ministerstwie Infrastruktury. Pracujemy nad tym, żeby miejsce wykonywania działań pełnomocnika wróciło do Ministerstwa Infrastruktury.

    Jeżeli chodzi o audyt, wydaje mi się, że odpowiedziałem.

    Jeżeli chodzi o IATA, tu też jest ciekawa historia, ponieważ prognozy IATA zaczynają się coraz bardziej zmniejszać. Mamy już trzecią prognozę. Pierwsza była wstępna, chyba w czasie początkowego okresu pandemii, potem druga po pandemii, teraz jest trzecia, o ile dobrze pamiętam, 60 stron na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Istotne jest to, że mimo że harmonogramy dalej są nierealne, to już w pierwszym roku eksploatacji tego lotniska w Baranowie przewiduje się 24 mln pasażerów. Z moich informacji i też rozmów w Ministerstwie Infrastruktury wynika, że dosyć trudno byłoby to uzyskać - nawet gdyby to lotnisko jakimś cudem pojawiło się w 2028 r. - w tym roku, gdyż linia kolejowa do tego lotniska nie będzie skończona. W związku z tym lotnisko, które jest daleko od Warszawy, będzie musiało mieć dowożonych pasażerów, głównie transportem drogowym lub oczywiście lotniczym. Tam też jest ciekawa sprawa - jest już ponad 20-procentowe zmniejszenie przewidywanej liczby pasażerów tranzytowych. Jeżeli mamy do czynienia z tak niepewnymi prognozami, tym bardziej musimy ostrożnie podchodzić do dalszych planów.

    Ale szanowni państwo, to, że pozwalam sobie na formułowanie wątpliwości, dzieje się tylko z pożytkiem dla tego projektu, bo otwartość na argumenty za, ale również na argumenty przeciw to recepta na sukces każdego projektu. Proszę więc nie traktować sygnalizowanych przeze mnie wątpliwości jako czegoś złego, bo kto pyta, nie błądzi, a kto myśli, że wszystko wie, nie pyta, ale błądzi. (Dzwonek)

    Jeżeli chodzi o rozwój lotniska w Modlinie, szanowni państwo, zarząd lotniska w Modlinie w tej chwili negocjuje nowe umowy z przewoźnikiem. One są trudne. One są trudne - to widać z komunikatów medialnych - również przez tego przewoźnika, który jest tam jedyny. Ale dlaczego tam jest jeden przewoźnik? Dlatego że to lotnisko przez długi czas miało duszony rozwój i tam są naturalne ograniczenia. Tam nie można przyjąć więcej samolotów, mówimy o takich, które mogłyby bazować. Jeżeli lotnisko rozwinie się w kierunku obsługi ruchu niskokosztowego, to będzie też bardziej konkurencyjne i lotnisko w Modlinie będzie mogło odciążyć dzisiaj lotnisko Chopina, a w przyszłości niewykluczone, że lotnisko centralne. Takie same plany mamy też wobec lotniska w Radomiu, które jest, myślę, w jeszcze gorszej sytuacji, choć jest ładne. Bardzo dziękuję. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.