Zgłoś uwagi

Poseł Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 02 marca 2020 roku.

Informacja Rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
29 wyświetleń
1

Stenogram

1. punkt porządku dziennego:

Informacja Rządu o podjętych działaniach i o stanie przygotowań państwa związanych z zagrożeniami epidemicznymi w Polsce i Europie.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Panie Prezydencie! Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zadaniem dzisiejszych obrad Wysokiej Izby jest, jak rozumiem, wypracowanie jak najlepszej strategii - strategii reakcji na epidemię, która dzisiaj zatrzęsła Chinami, zatrzęsła częścią Europy, i my w najlepszy możliwy sposób przygotowujemy się również na jej nadejście.

    (Głos z sali: Od kiedy?)

    Jesteśmy przekonani, że każda skuteczna i mądra strategia musi być poprzedzona dialogiem, musi być poprzedzona najlepszymi praktykami, które są wdrażane do systemu. My - jak przedstawił pan minister Szumowski - od samego początku, a nawet wyprzedzając większość krajów Unii Europejskiej...

    (Głosy z sali: Ha, ha, ha!)

    ...wdrażaliśmy rozwiązania, które dzisiaj są wdrażane przez innych.

    (Głos z sali: Nie kłam.)

    (Poseł Sławomir Nitras: Niebywałe.)

    Również ta debata jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo poważnie traktujemy ten problem, i chciałem bardzo podziękować panu prezydentowi za zwołanie posiedzenia Wysokiej Izby, ponieważ będzie to dla nas... (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Prezydent zwołuje?)

    ...za wnioskowanie do pani marszałek o zwołanie posiedzenia Wysokiej Izby... (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Ustawka.)

    ...ponieważ będzie to dla nas dobra okazja do przedyskutowania aktualnego stanu sprawy.

    (Poseł Sławomir Nitras: Czy mógłby pan nie wykorzystywać epidemii w kampanii prezydenckiej?)

    (Głos z sali: Bez nerwów.)

    Dziś cały świat zajmuje się koronawirusem i my również poświęcamy temu ogromnie dużo uwagi. Dlatego chroniąc zdrowie Polaków, zdecydowaliśmy się zainicjować szereg działań na forum Unii Europejskiej. Może będzie to dla państwa zaskoczenie, ale to właśnie pan minister Szumowski jako pierwszy zawnioskował o zwołanie Rady Unii Europejskiej, co potwierdziłem w zeszłym tygodniu podczas moich rozmów z najwyższym kierownictwem Unii Europejskiej, m.in. z panem przewodniczącym Charlesem Michelem i z panem premierem pełniącej prezydencję w Unii Europejskiej Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Również w zeszłym tygodniu rozmawiałem z premierem Andrejem Babišem i z premierem Viktorem Orbánem i zaproponowałem, żebyśmy w tym tygodniu spotkali się w ramach Grupy Wyszehradzkiej, aby przedyskutować kwestię koronawirusa. Dziś rano kontaktowałem się z premierem Andrejem Babišem i okazuje się, że w Czechach są trzy pierwsze zarejestrowane przypadki koronawirusa, więc rzeczywiście jest wysoce prawdopodobne, niemal pewne, że taki przypadek pojawi się i u nas.

    (Głos z sali: To wiemy.)

    Dzisiaj w Europie jest tylko siedem krajów, w których taki przypadek jeszcze nie wystąpił, a więc nasze podejście do tego - solidarne, spokojne, stonowane, ponadpartyjne i w dialogu - jest niezwykle ważne, żeby w odpowiedni sposób przygotować społeczeństwo na pojawienie się tej epidemii. (Oklaski)

    To również z naszej inicjatywy nastąpiło przesunięcie 250 mln euro środków w budżecie Unii Europejskiej na walkę ze skutkami, na walkę z przyczynami koronawirusa, rozprzestrzeniającej się epidemii. Także w szczególności krajom południa Europy zależy na tym, żeby północna Europa, gdzie tych przypadków jest jeszcze cały czas dużo mniej, współpracowała z nimi w sposób jak najbardziej harmonijny, jak najbardziej zgodny, ponieważ południe Europy bardzo obawia się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa po Europie. Dlatego razem z partnerami z Europy musimy zrobić wszystko, żeby uspokoić lęki, opanować sytuację, pomóc opanować sytuację, w szczególności naszym południowym sąsiadom, i żeby odbyło się to ponad granicami, ponad partyjnymi podziałami, a więc po prostu w dialogu i ponad bieżącymi różnicami zdań. (Oklaski)

    Z całą mocą chciałbym również zaapelować, żebyśmy zachowali rozwagę i powagę w całej tej sytuacji i nie wykorzystywali jej do rozgrywek partyjnych...

    (Głos z sali: Zacznijcie od siebie.)

    ...nie wykorzystywali jej w taki sposób również, który wzbudza niepokojące sygnały w całym społeczeństwie.

    Eksperci twierdzą, że dzisiaj mamy do czynienia z kilkoma ogniskami zakażania epidemią koronawirusa na całym świecie i dlatego podjęliśmy szczególne działania, jeśli chodzi o kraje, które już dzisiaj takie epicentrum epidemii stanowią, są to przede wszystkim Chiny, ale również Korea Południowa czy Włochy. Dla wszystkich podróżnych wracających z tych krajów lub do nich się wybierających stosujemy specjalne reguły informowania. I również bardzo mocno proszę, żeby stosować się do tych reguł informowania wszystkich wracających podróżnych, proszę o wypełnianie wszystkich kwestionariuszy, ponieważ są one niezwykle ważne dla Głównej Inspekcji Sanitarnej, jeśli chodzi o rejestrowanie wszelkich możliwych ruchów potencjalnych pacjentów - pacjentów, obywateli, Polaków, którzy mogą być nosicielami tego typu wirusa.

    Od początku epidemii, od 9 stycznia, państwo polskie monitorowało sytuację, podkreślam, i widać to było na kalendarium przedstawionym przez pana ministra, jako jedno z pierwszych państw w Europie.

    21 stycznia generalny inspektor sanitarny opublikował odpowiednie komunikaty dla podróżujących. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy ze zdecydowaniem doprowadzili do ewakuacji Polaków przebywających w Chinach, na najbardziej zagrożonych terenach. W codziennym trybie spotyka się sztab zarządzania kryzysowego. Dokładne informacje przedstawiają na nim minister zdrowia, minister spraw wewnętrznych i administracji bądź jego przedstawiciele. Wszyscy obywatele mogą zdobyć najbardziej aktualną, w odpowiedni sposób przygotowaną informację dla obywateli na stronach gov.pl/koronawirus.

    Wszyscy jesteśmy, szanowni państwo, na froncie walki, ale niech to będzie front walki z koronawirusem, a nie front walki politycznej. W tej walce wszyscy musimy być po jednej stronie. Apeluję o to, bardzo o to proszę. Bardzo proszę, by wszyscy w tej kwestii współpracowali.

    (Poseł Izabela Leszczyna: Dajcie środki ochronne lekarzom.)

    Aby powstrzymać koronawirusa, potrzebujemy nie tylko współpracy między resortami, potrzebujemy również współpracy pomiędzy rządem centralnym a samorządami, ale także między rządem a opozycją. (Oklaski) Przypomnę, że kiedy wybuchło zagrożenie rosyjskie w 2014 r., wiosną 2014 r., ówczesny lider opozycji pan prezes Jarosław Kaczyński zaapelował o współpracę z rządem, aby ustabilizować sytuację, uspokoić sytuację, w odpowiedzialności za państwo i w poczuciu racji stanu. (Oklaski)

    Dzisiaj wiemy, że lotniska to są takie okna na świat. Na lotniskach wprowadziliśmy bardzo szczegółowe procedury, również takie procedury, które są zupełnie niepotrzebnie czasami wyśmiewane. Faktycznie nie jesteśmy w stanie przecież zablokować granic, zamknąć granic przed koronawirusem, ale jesteśmy w stanie minimalizować jego dostęp na terytorium Polski. Dlatego jest mierzenie temperatury, dlatego ta kwarantanna, dlatego badanie już dzisiaj kilkuset osób od strony testów genetycznych, o czym mówił pan minister, po to, aby wykluczyć i natychmiast zlokalizować potencjalnie pojawiające się źródło tego typu zagrożenia.

    Agencja Rezerw Materiałowych dokonała dodatkowych zakupów, dodatkowych zamówień masek, maseczek i wszystkich tego typu sprzętów potrzebnych dla szpitali, potrzebnych dla służby zdrowia, po to, żeby w najbardziej odpowiedni sposób przygotować się do tej epidemii.

    (Głos z sali: Ile?)

    Ten apel o odpowiedzialność i unikanie paniki jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku wybuchu niepokojów, wybuchu paniki ci, którzy mogą najbardziej potrzebować pomocy medycznej, mogą mieć utrudniony do niej dostęp, dlatego że wiele osób, które takiej pomocy nie potrzebują, będzie akurat korzystało ze służby medycznej. Cały personel medyczny wie o tym doskonale, ale apeluję do Wysokiej Izby i za pośrednictwem Wysokiej Izby - bezpośrednio do wszystkich rodaków, aby takiej paniki unikać. Chciałbym zatem szczególnie mocno podkreślić konieczność zachowania pełnego profesjonalizmu oraz spokoju.

    W Internecie pojawiło się bardzo wiele nieprawdziwych, niesprawdzonych informacji. To jest istotny czynnik ryzyka, którego nie powinniśmy lekceważyć, nie chcemy ignorować. Dlatego z tymi fake newsami z całą mocą walczy główny inspektor sanitarny i my również prezentujemy prawdziwe, rzetelne, wiarygodne informacje jako odpowiedź na te wszystkie fake newsy. Zresztą władze Stanów Zjednoczonych, mogę je niejako zacytować, przytoczyły przykłady różnych fejkowych kont na Twitterze, na Instagramie czy Facebooku, pochodzenia rosyjskiego, jak to zostało powiedziane. Różne trolle, różni pseudointernauci po prostu sieją niepokój, po prostu starają się zburzyć profesjonalne podejście do zaadresowania tego problemu.

    Wysoka Izbo! Uzasadniony niepokój Polaków łatwo jest spotęgować. Łatwo jest spotęgować pospiesznymi komentarzami. Łatwo jest spotęgować poprzez nieodpowiedzialne wpisy w Internecie. Wystrzegajmy się tego. Bardzo proszę o spokój i profesjonalne podejście. (Oklaski)

    (Poseł Adam Szłapka: Mówi pan o dziewczynie z Krotoszyna, której nikt nie badał przez 80 godzin?)

    Rozmaite tweety czy spiskowe teorie są bardzo niebezpieczne, ponieważ one nie są odpowiedzią na zagrożenie epidemiologiczne, a wręcz przeciwnie - wzmagają niepokój społeczny. Potrzebne są w związku z tym współpraca i spokój. O to właśnie bardzo proszę. Nie ma co insynuować, że wirus pojawił się na terenie kraju, kiedy mówimy o tym od samego początku, że natychmiast, jak się wirus pojawi, o tym poinformujemy. Nie chciałbym, aby dziś Polska była najbardziej zagrożona epidemią nieodpowiedzialności, ponieważ taka epidemia nieodpowiedzialności może rzeczywiście doprowadzić do szerszego rozprzestrzeniania się wirusa, niż przeciwnym wypadku miałoby to miejsce. Takie spekulacje internetowe czy granie zdrowiem Polaków jako kartą polityczną jest niebezpieczne. Na to, szanowni państwo, nie ma oczywiście szczepionki. Na to nie ma mojej zgody. Dlatego nie pozostaje mi nic innego, jak zaapelować do wszystkich polityków, w szczególności polityków opozycji, którzy uczestniczą czasami w tej grze, czasami są pewnie prowokowani przez różnych internautów, o powagę.

    Kluczowa jest profilaktyka. Tak, również ta profilaktyka, która brzmi tak prosto, banalnie: mycie rąk, dezynfekcja, po prostu higiena. Wszystkie zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i agend specjalistycznych na to wskazują i o to również proszę, o to również apeluję.

    Proszę zatem, żeby wszyscy państwo w miarę możliwości zwalczali fałszywe informacje, korzystali ze strony i z rady, doradztwa głównego inspektora sanitarnego, który w tej sytuacji, tak groźnej dla zdrowia publicznego, wraz ze wszystkimi swoimi służbami jest dostępny 24 godziny na dobę.

    Zanim zatem dojdzie do wybuchu epidemii koronawirusa, musimy skutecznie walczyć z epidemią dezinformacji. Przed nią przestrzega szef Światowej Organizacji Zdrowia.

    Szanowni Państwo! Nie ma szczepionki na fake newsy, ale jest pewien test, któremu wszyscy możemy się poddać. Jest to test odpowiedzialności, test zgody, test wspólnej, zgodnej walki z dezinformacją, fake newsami, trollami internetowymi, które wzbudzają tylko niepotrzebnie społeczny niepokój.

    (Głos z sali: I kto to mówi?)

    (Poseł Adam Szłapka: Właśnie, bo premier ma za kłamstwo wyroki chyba, nie?)

    Na koronawirusa nie ma jeszcze szczepionki. Mam nadzieję, że zostanie wynaleziona, ale musimy i chcemy współpracować ze wszystkimi siłami politycznymi, ażeby to zagrożenie minimalizować, żeby walczyć wspólnie o zdrowie publiczne.

    Znana lekarzom maksyma łacińska mówi: Cave, quid dicas, czyli: Pilnuj się, co mówisz.

    (Poseł Adam Szłapka: A to pan ma wyrok za kłamstwo.)

    Weźmy sobie wszyscy do serca to zalecenie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.