Zgłoś uwagi

Posłanka Lidia Burzyńska - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2023 roku.

P. 12. - Wybór członków Trybunału Stanu
19 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

12. punkt porządku dziennego:

Wybór członków Trybunału Stanu (druki nr 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 i 51).

Poseł Lidia Burzyńska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam kandydata do Trybunału Stanu. Pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski urodził się 2 stycznia 1942 r. w Warszawie. W 1964 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni otrzymał absolutorium z historii sztuki. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej i złożeniu egzaminu sędziowskiego rozpoczął aplikację adwokacką. Po złożeniu egzaminu adwokackiego rozpoczął praktykę adwokacką w 1971 r.

    Był związany z opozycją demokratyczną, w odróżnieniu od obecnych. Na przełomie sierpnia i września 1980 r. był pierwszym konsultantem prawnym międzyzakładowego komitetu strajkowego z siedzibą w Hucie Katowice, a jako pełnomocnik tego komitetu był autorem pierwszego wniosku o rejestrację NSZZ ˝Solidarność˝ w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

    Po wprowadzeniu stanu wojennego był obrońcą w licznych procesach politycznych działaczy NSZZ ˝Solidarność˝, w tym w pierwszym procesie stanu wojennego pracowników Instytutu Badań Jądrowych z warszawskiego Żerania. Na I Krajowym Zjeździe Adwokatury w 1983 r. publicznie potępił łamanie praw człowieka w okresie stanu wojennego. Na polecenie ówczesnych władz wytoczono mu osiem spraw dyscyplinarnych pod pozorem naruszenia wolności słowa. W wyniku jednej z nich, po rewizji nadzwyczajnej wniesionej do Sądu Najwyższego przez ministra sprawiedliwości, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu na rok. Był jednym z inicjatorów powtórnej rejestracji zakładowych komitetów założycielskich NSZZ ˝Solidarność˝ i reprezentował w sądach ok. 40 takich komitetów.

    W wyborach w czerwcu 1989 r. był członkiem Państwowej Komisji Wyborczej jako przedstawiciel komitetu obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W dniu głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu skutecznie przeciwstawiał się manipulacjom mającym zmienić wyniki tzw. listy krajowej.

    Od 1983 r. był członkiem konspiracyjno-dokumentacyjnej struktury Komitetu Helsińskiego, a następnie członkiem założycielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 1988 r. otrzymał nagrodę duńskiej fundacji za działalność w obronie praw człowieka.

    Od 15 grudnia 1991 r. do 6 września 1992 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego - likwidatora dotychczasowych struktur państwowej jednostki organizacyjnej radio i telewizja. Autor ustawy o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa oraz reprezentant NSZZ ˝Solidarność˝ w procesach wytoczonych na jej podstawie.

    Członek komisji konstytucyjnej i ugrupowań centroprawicowych. Przewodniczący działu źródeł prawa i wymiaru sprawiedliwości. Współautor obywatelskiego projektu konstytucji, członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, przewodniczący podkomisji źródeł prawa. W Senacie I kadencji był członkiem Komisji Praw Człowieka i Praworządności, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw górnictwa. W II kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich oraz Komisji Inicjatyw i Prac Ustawodawczych. W III kadencji był członkiem założycielem i uczestnikiem Społecznej Komisji Konstytucyjnej NSZZ ˝Solidarność˝ i ugrupowań centroprawicowych. W IV kadencji przewodniczył Komisji Ustawodawczej i był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. Od 2019 r. zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu, w którym jest od 2011 r. Był i jest bezpartyjny.

    Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski jest dobrym kandydatem na stanowisko zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu.

    Przedstawiam pana Jana Majchrowskiego. Urodził się 17 listopada 1964 r. w Warszawie, gdzie ukończył Liceum im. Stefana Batorego. Następnie studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1990 r. uzyskał dyplom magistra prawa z wyróżnieniem. Studiował również na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskał dyplom magistra nauk politycznych z wyróżnieniem. W 1997 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego obronił pracę doktorską i otrzymał stopień doktora nauk prawnych, zaś w 2012 r. na tej samej uczelni w wyniku jednogłośnie przyjętego kolokwium habilitacyjnego został doktorem habilitowanym nauk prawnych o specjalności prawo konstytucyjne i teoria państwa. Wykształcenie uzupełniał w ramach licznych stypendiów, staży i kursów zagranicznych.

    Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym na Wydziale Prawa i Administracji nieprzerwanie od 33 lat. Jest to obecnie jedyne miejsce jego pracy. Był pięciokrotnie wyróżniany nagrodą rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem, współautorem lub redaktorem 10 książek oraz autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, głównie z dziedziny prawa konstytucyjnego i nauki o państwie, oraz kilkuset artykułów publicystycznych o podobnej tematyce.

    W przeszłości równolegle z pracą naukowo-dydaktyczną na Wydziale Prawa i Administracji podejmował także inną działalność zawodową i profesjonalną, w tym społeczną. W jej ramach był m.in. doradcą naukowym generalnego komisarza wyborczego, ekspertem społecznej komisji konstytucyjnej, adiunktem na wydziale prawa, doradcą w gabinecie politycznym ministra spraw wewnętrznych i administracji w 1998 r., podsekretarzem stanu w MSWiA, delegatem rządu do spraw administracyjnych w województwie lubuskim, wojewodą lubuskim i dyrektorem oddziału regionalnego ARiMR w województwie lubuskim. Od 2001 r. był asystentem naukowym sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a następnie - doradcą prezesa Trybunału Konstytucyjnego, z której to funkcji zrezygnował. Odszedł z pracy w Trybunale Konstytucyjnym na własną prośbę w roku 2009. Był także ekspertem Rady Europy do spraw finansowania partii politycznych w ramach Grupy Państw przeciwko Korupcji.

    Nie należy do partii politycznych, związków zawodowych, stowarzyszeń ani innych organizacji społecznych. Jest honorowym obywatelem Wschowy.

    Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Jan Majchrowski jest dobrym kandydatem na stanowisko członka Trybunału Stanu.

    Wysoka Izbo! Przedstawiam teraz kandydata na członka Trybunału Stanu Piotra Saka, który urodził się 29 maja 1983 r. w Tarnowie. W latach 2002-2007 odbył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2009 r. rozpoczął aplikację adwokacką, którą zakończył w 2012 r. W tym samym roku złożył egzamin adwokacki i został wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej. Ukończył także studium menedżerskie w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Autor wielu artykułów w zakresie prawa pracy, publikowanych m.in. w ˝Rzeczpospolitej˝, ˝Dzienniku Gazecie Prawnej˝ i miesięczniku ˝Praca i Zabezpieczenie Społeczne˝.

    Od 2019 r. do 2023 r. był posłem IX kadencji. W tym czasie pełnił funkcję przewodniczącego nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w kodyfikacjach. Był także członkiem komisji kontroli państwowej i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W latach 2010-2014 był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego. W tym czasie pełnił funkcję m.in. przewodniczącego komisji statutowo-prawnej. W latach 2014-2019 piastował funkcję radnego Rady Miejskiej w Tarnowie. Przez wiele lat stale świadczył pomoc prawną pro bono na rzecz osób pokrzywdzonych i poszkodowanych.

    Wiedza prawnicza, doświadczenie zawodowe i społeczne stanowią rękojmię należytego wykonywania przez pana Piotra Saka funkcji członka Trybunału Stanu.

    Następnym kandydatem na członka Trybunału Stanu, którego przedstawiam Wysokiej Izbie, jest pan Adrian Salus. W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem dzienne magisterskie studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracę magisterską napisał pod patronatem konstytucjonalisty pana prof. dr. hab. Stanisława Sagana, a tematem pracy była instytucja komisji śledczej w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. W 2013 r. ukończył z bardzo dobrymi ocenami aplikację radcowską prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach.

    Adrian Salus został wpisany na listę radców prawnych w sierpniu 2013 r. Od tego czasu świadczy profesjonalne doradztwo prawne. Kandydat objęty jest ustawicznym cyklem szkoleniowym z różnych dziedzin prawa, który trwale podnosi kwalifikacje zawodowe i buduje nowe kompetencje.

    Jeszcze jako aplikant radcowski pan Adrian Salus w swojej pracy zawodowej miał bezpośrednią styczność z prawem ustrojowym, będąc doradcą członków śledczej komisji sejmowej. Już wtedy poznał bardzo dobrze niuanse funkcjonowania samego parlamentu i przynależnych mu procedur. Przez wiele lat obsługi prawnej podmiotów biorących udział w życiu publicznym kandydat wyspecjalizował się w praktyce prawa ustrojowego, ze szczególnym uwzględnieniem procesów wyborczych, legislacyjnych oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem i działalnością organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i partii politycznych. W latach 2015-2016 pełnił funkcję społecznego doradcy prawnego prezesa Rady Ministrów. Od niemal 15 lat wykonuje pracę zawodową związaną z poszczególnymi zagadnieniami prawa konstytucyjnego, prawa publicznego. Od ponad 10 lat jako radca prawny świadczy profesjonalne doradztwo prawne osobom fizycznym i prawnym, łącznie z pełną reprezentacją procesową.

    Doświadczenie kandydata poszerza byłe wieloletnie członkostwo w organach nadzorczych licznych spółek kapitałowych. Aktualnie kandydat nie jest członkiem żadnych organów nadzoru.

    Pan Adrian Salus zbudował swoje kompetencje w zakresie doradztwa prawnego w sektorze biznesu na wieloletniej współpracy z licznymi podmiotami prawa handlowego, także jako doradca organów zarządczych do spraw prawnych. Kandydat posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie znajomości funkcjonowania organów i instytucji administracji publicznej, także w ujęciu praktycznym. Ponadto w bieżącej działalności wyspecjalizował się w praktyce praw podmiotowych, w szczególności związanych z ochroną dóbr osobistych i praw wizerunkowych. Kompetencję tę zbudował, zapewniając kompleksową obsługę prawną w zakresie doradztwa i zastępstwa procesowego wielu osobom fizycznym i prawnym. Częstą aktywnością zawodową kandydata jest również praktyka prawa prasowego i autorskiego.

    Radca prawny pan Adrian Salus udziela się także w ramach pomocy prawnej pro bono osobom potrzebującym. W tym zakresie już w czasie studiów pracował nieodpłatnie w poradni prawnej.

    Kandydat swobodnie porozumiewa się w języku angielskim, zna podstawy języka niemieckiego i rosyjskiego.

    Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Adrian Salus jest dobrym kandydatem na stanowisko członka Trybunału Stanu.

    Następnym kandydatem na członka jest pan Maciej Gustaw Zaborowski, który jest adwokatem, wykładowcą, certyfikowanym mediatorem oraz działaczem społecznym. Urodzony 10 lutego 1984 r., absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył także Harvard Law School oraz studia podyplomowe - prawo własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe - prawo dowodowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odbył także aplikację w Izbie Adwokackiej w Warszawie, zakończoną zdanym egzaminem. Ukończył szereg innych kursów i szkoleń za granicą.

    Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w kilku znanych warszawskich kancelariach adwokackich, także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, w Ministerstwie Sprawiedliwości i w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie jest współautorem m.in. raportu sejmowej Komisji Śledczej do zbadania sprawy przebiegu procesu legislacyjnego ustaw nowelizujących ustawę z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym gier na automatach o niskich wygranych i wideoloterii oraz do zbadania legalności działania organów administracji rządowej badających ten proces.

    Zawodowy mediator Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz stały mediator przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wykładowca akademicki. Współautor publikacji książkowych z zakresu prawa karnego, w tym komentarza: Prawo obrotu pieniężnego. Aktualnie jako adwokat jest partnerem zarządzającym w kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

    Ekspert ministra sprawiedliwości w zakresie zmian w prawie karnym. Współautor nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu karnego wykonawczego, Kodeksu postępowania karnego, w tym m.in. dotyczących tzw. konfiskaty rozszerzonej, rozszerzonej odpowiedzialności karnej biegłych sądowych, tzw. przestępstwa niealimentacji oraz odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

    Od najmłodszych lat związany z działalnością pro publico bono, w tym m.in. pełniący obowiązki przewodniczącego Rady Fundatorów Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska. Stały komentator z zakresu bieżących wydarzeń w aspekcie prawnym w telewizji i w prasie.

    Trzykrotnie wskazany przez ˝Dziennik Gazeta Prawna˝ w rankingu 50. najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniany w polskich i międzynarodowych rankingach prawniczych, w tym również w rankingu dziennika ˝Rzeczpospolita˝ jako ekspert lider w dziedzinie prawa karnego dla biznesu. Nagrodzony także dodatkowo za działalność pro publico bono przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie.

    Wybrany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII i IX kadencji na sędziego Trybunału Stanu. W lutym 2019 r. (Dzwonek) odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

    Kolejną osobą...

    Panie marszałku, jeszcze dwie kandydatury.

    Marszałek:

    Ale jakby pani mogła w miarę skrótowo. Dziękuję.

    Poseł Lidia Burzyńska:

    Pan Marek Czeszkiewicz, urodzony w 1961 r. w Augustowie, adwokat, sędzia Trybunału Stanu VIII i IX kadencji, jest absolwentem Wydziału Prawa w Białymstoku, który ukończył z wyróżnieniem, jak również ukończył podyplomowe studia problematyki zorganizowanej przestępczości i terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w przygotowaniu i tworzeniu specjalistycznych programów rządowych, resortowych, prowadził szkolenia, kursy specjalistyczne dla aplikantów adwokackich, radców prawnych oraz organów administracji publicznej, uczestniczył w przygotowaniu i tworzeniu projektów ustaw, m.in. o Straży Marszałkowskiej. Wielokrotnie nagradzany za wyniki i osiągnięcia. Publikacje z zakresu: zwalczanie przestępczości zorganizowanej w Polsce, świadek anonimowy - incognito, zakazy dowodowe dotyczące tajemnicy adwokackiej w polskim procesie karnym, model doradztwa podatkowego.

    Od wielu lat poświęca się m.in. działalności pro bono, m.in. jako wolontariusz brał udział w bezpośredniej pomocy w czasie powodzi w Tarnobrzegu i Sandomierzu w 2010 r. Jest też wolontariuszem w hospicjum, m.in. fundacji pomocy chorym dzieciom z chorobami nowotworowymi oraz Caritas. Jest także instruktorem ZHP.

    Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Marek Czeszkiewicz jest dobrym kandydatem na stanowisko członka Trybunału Stanu.

    Ostatni kandydat przedstawiany przeze mnie Wysokiej Izbie.

    Pan Marcin Wawrzyniak urodził się 16 maja 1984 r. w Warszawie. Odbył studia na Wydziale Prawa i Administracji uniwersytetu w Warszawie. Dyplom obronił z oceną bardzo dobrą. W latach 2009-2012 odbywał aplikację adwokacką w Warszawie pod patronatem mecenas Magdaleny Fertak. Od 2013 r. jest adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej, a od września 2018 r. także członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Wykonuje do dziś zawód adwokata, a także radcy prawnego. Wykładowca licznych szkoleń, seminariów, współautor pięciu książek prawniczych, w tym aktualnego komentarza do ustawy o partnerstwie publiczno-prawnym, oraz autor kilkudziesięciu publikacji i artykułów o tej samej tematyce.

    Od 2018 r. prezes Fundacji Sursum Corda przy Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, kanclerz chorągwi Świętego Krzyża Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, członek Trybunału Stanu w latach 2019-2023.

    Zarówno wykształcenie, jak i bogate doświadczenie zawodowe wskazują, iż pan Marcin Wawrzyniak jest dobrym kandydatem na stanowisko członka Trybunału Stanu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.