Zgłoś uwagi
Twoje opinie lub sugestie

Poseł Grzegorz Schetyna - Wystąpienie z dnia 14 grudnia 2018 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego i wybranie Pana Grzegorza Schetyny na Prezesa Rady Ministrów

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
547 wyświetleń
1

30. punkt porządku dziennego:

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów kierowanej przez prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego i wybranie pana Grzegorza Schetyny na prezesa Rady Ministrów (druk nr 3069).

Poseł Grzegorz Schetyna:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Ta władza strasznie się boi. (Wesołość na sali)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    Prezes i premier zrobili wszystko, żeby nie stanąć z nami do równej debaty, na równych warunkach. Sztuczki, wybiegi, tanie zagrywki - widzieliśmy to we wtorek.

    (Poseł Maciej Wąsik: Uczymy się od najlepszych.)

    Byle nie rozmawiać, byle uniknąć debaty. Ale debata jest. A wiecie, kto się boi prostych słów, kto się boi prawdy?

    (Poseł Joanna Borowiak: PO-KO.)

    Odpowiedź jest jedna: kłamcy się boją. (Oklaski, gwar na sali) Tylko kłamca zawsze będzie się chował i kluczył.

    Dlatego z tym większym przekonaniem składam dziś wniosek o odwołanie gabinetu Mateusza Morawieckiego. (Oklaski) Wykonuję tym samym podstawowy obowiązek opozycji, jakim jest odwołanie złego rządu. To jest nasz obowiązek.

    (Głos z sali: Ale to jest dobry rząd.)

    Zacznę od cytatu. Jarosław Kaczyński powiedział: nie można pozwolić na to, żeby społeczeństwo miało wiedzieć, że my kłamiemy. (Oklaski) Mateusz Morawiecki, trzeba przyznać, podjął to wyzwanie. Ale nawet z tego zadania się nie wywiązał, bo musiał publicznie dwukrotnie przyznać się do kłamstwa. (Wesołość, poruszenie na sali, oklaski)

    Wszystko przez to, że nie udało się im zniszczyć wolnych sądów. Po tylu miesiącach zastraszania, niszczenia, żonglowania ustawami sąd, który miał PiS-owi jeść z ręki, okazał się niezależny i skazał premiera za kłamstwo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    To musiało boleć. Ale uczciwy człowiek spaliłby się ze wstydu po tamtym wyroku. A pan nie.

    (Poseł Marek Suski: Pan już dawno powinien...)

    W środę usłyszeliśmy nowe obietnice premiera. A jutro usłyszymy następne - na partyjnym zjeździe PiS-u, zresztą w rocznicę partyjnego zjazdu PZPR, powstania PZPR, to już 70 lat. (Wesołość na sali, oklaski)

    Ale już nikt was poważnie nie słucha. Kiedy kłamstwo staje się codziennością, to ludzie, Polacy, zaczynają się uodporniać.

    Kłamał pan na temat podatków. Według szacunków sporządzonych przez pana własnych urzędników z podwyżek podatków i nowych podatków, które wprowadziliście, wydrenujecie z kieszeni Polaków o ponad 20 mld zł więcej, niż oddacie im w obniżkach, którymi tak się chwalicie. Ale oprócz podatków drenujecie kieszenie Polaków jeszcze przez różnego rodzaju parapodatki, opłaty i składki. W sumie nakładacie na Polaków jeden nowy ciężar fiskalny miesięcznie.

    Kłamał pan z tej mównicy, jak rzekomo ułatwiacie życie przedsiębiorcom. Za waszych rządów pod względem łatwości prowadzenia biznesu Polska, zamiast dalej piąć się w górę, tak jak przez ostatnie 8 lat...

    (Poseł Antoni Duda: Ha, ha, ha!)

    ...spadła, osunęła się z 24. na 33. miejsce na świecie. Z kolei pod względem zakresu wolności gospodarczej ponownie spadła poniżej unijnej średniej. Zmarnowaliście to, co wam przekazaliśmy. (Wesołość na sali)

    (Poseł Maciej Wąsik: Ha, ha, ha!)

    A efekt jest taki, że udział inwestycji w PKB spadł za waszych rządów do najniższego poziomu od 20 lat. Tak, panie Suski, tak jest, tak, boli bardzo, boli. (Oklaski)

    (Głos z sali: Pan bredzi.)

    To wszystko liczby, prawdziwe, sama prawda.

    Kłamał pan na temat inwestycji rządowych. Gdybyście potrafili np. na drogi krajowe wygospodarować taki odsetek PKB jak my w czasach dwóch wielkich kryzysów na świecie, to szłoby na nie o ponad 1/4 więcej środków, niż dzisiaj wydajecie. Nie potraficie realizować nawet swoich sztandarowych projektów. Nie potraficie tego robić. Nie mówiąc o ˝Mieszkaniu+˝, o tym wszystkim, co wam wypadło już z rąk. Ale ˝Mosty dla regionów˝, sztandarowy pański projekt. Sam pan twierdzi, że to jest wiarygodność, to znak wiarygodności pańskiego rządu. To ja panu powiem, jak ta wiarygodność wygląda - 15 mln zł w przyszłorocznym budżecie. Za 15 mln zł to może pan planować co najwyżej 21 kładek, a nie 21 mostów. (Oklaski) Wiem, co mówię, bo za rządów Platformy i PSL liczba obiektów mostowych zwiększyła się o ponad 3 tys.

    Kłamał pan, że realizujecie wielkie zakupy zbrojeniowe. W przyszłorocznym budżecie zaplanowaliście na modernizację armii środki o 13,5% mniejsze niż my w budżecie na 2015 r...

    (Poseł Sławomir Nitras: Wstyd!)

    ...ostatnim budżecie Platformy. (Oklaski) Gdybyście chcieli przeznaczyć na modernizację armii ten sam odsetek PKB co w tamtym budżecie, to musielibyście zwiększyć wydatki o 43,5%...

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    ...i przestać marnować te środki na cele niezwiązane z obronnością, jak np. powiatowe strzelnice. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: I swoje samoloty.)

    I samoloty dla VIP-ów oczywiście.

    Zanim zaczniemy słuchać nowych fantazji, chcielibyśmy przy okazji posłuchać, co ma pan do powiedzenia w sprawie polskich samochodów elektrycznych, jak wygląda ten pański program. (Wesołość, gwar na sali, oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Ale moglibyśmy z rozbawieniem też słuchać o przekopie Mierzei Wiślanej. Na razie sukcesem okazało się wbicie słupka przez prezesa Kaczyńskiego. Wszyscy to widzieli.

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Bez sukcesu. Ten słupek zniknął.)

    Była pompa na plaży. Morze porwało słupek, nie ma słupka. (Oklaski) Ale morze się zreflektowało i oddało słupek, więc słupek pan odzyskał, panie premierze, brawo, to wielki pański sukces. (Wesołość na sali, oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Jeżeli patrzeć już poważnie na to, co planujecie, jeśli chodzi o przekop Mierzei Wiślanej, to z uwagi na środki, które zaplanowaliście w budżecie, oceniam, że ten przekop będzie gotowy w 2047 r. Taka jest prawda o waszych obietnicach. (Oklaski)

    (Poseł Marek Suski: No chyba że wy wrócicie do władzy.)

    Może premier pójdzie za ciosem i odnajdzie tabliczkę, która udawała stępkę w Szczecinie. Ta tabliczka też zniknęła. Na zapowiadaną budowę promu nikt już nie liczy, nawet wy zapomnieliście o tym.

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Tam gdzie miał powstawać, jest pusto, wieje wiatr i fruwają gazety.

    (Poseł Sławomir Nitras: I jeszcze klub upadł.)

    Oszukujecie nas, że chcecie Polski w Unii Europejskiej. A tak naprawdę systematycznie realizujecie pełzający polexit. Polska jako pierwszy kraj w historii Unii Europejskiej objęta została procedurą z art. 7. Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi dziś zajmować się naruszaniem przez was unijnych traktatów, i to w sprawach o fundamentalnym znaczeniu. Najlepszym dowodem waszych prawdziwych intencji w tej kwestii jest zaskarżenie przez Zbigniewa Ziobrę unijnych traktatów do Trybunału Konstytucyjnego. (Oklaski)

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Hańba!)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    To jest bardzo czytelne dla wszystkich: oficjalne kwestionowanie traktatów unijnych jest kwestionowaniem naszego członkostwa w Unii Europejskiej i trzeba to powiedzieć głośno. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    I to jest cała wasza polityka. Mówicie jedno, robicie drugie.

    Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego - prawie 6 miesięcy, 26 maja - i nagle, po 3 latach, przestała wam przeszkadzać flaga unijna. Próbujecie nas, Polaków, przekonać, że znowu Unię pokochaliście. (Wesołość na sali) Chodzi wam o tę Unię, którą wasz prezydent Andrzej Duda nazywa ˝wyimaginowaną wspólnotą˝, z której dla was niewiele wynika, bo ten sam prezydent na dowód tego, jacy jesteście ˝proeuropejscy˝, rekomenduje artykuł, w którym porównuje się Unię Europejską do do IV Rzeszy.

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    O ˝unijnych szmatach˝ już nie wspomnę...

    (Poseł Marek Suski: To jest wotum wobec prezydenta czy premiera?)

    ...bo to jest poniżej jakiegokolwiek poziomu. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Wstyd, wstydź się, człowieku.)

    (Poseł Marek Suski: Nie jesteśmy na ty.)

    (Poseł Sławomir Nitras: Cicho bądź. Wstydź się po cichu.)

    Nie chcecie Polski w Unii Europejskiej, skoro bezwzględnie podeptaliście wszelkie zasady i wartości, które są fundamentem Wspólnoty. Odbieracie Polsce możliwość skutecznej realizacji naszych interesów za granicą. Odebraliście Polakom szacunek, jakim w ostatnich latach cieszyli się za granicą, w całym świecie. Szacunek i respekt, na który ciężko zapracowaliśmy. Wy zniszczyliście to w sposób cyniczny i błyskawiczny. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Trudno nawet powiedzieć, że wasza polityka zagraniczna jest nieudolna, chaotyczna, szkodliwa czy pozbawiona wizji, ponieważ trudno ocenić coś, czego po prostu nie ma. Polityka zagraniczna nie istnieje, przestała istnieć polityka zagraniczna pod rządami PiS. Polską politykę zagraniczną zastąpiliście knuciem, a MSZ sprowadziliście do roli partyjnej przybudówki.

    Zadajmy inne pytanie. Podobno sytuacja budżetowa w Polsce jest nadzwyczajna, świetna, deficytu prawie nie ma, a pieniędzy jest w bród, słyszeliśmy to w środę. Skoro jest tak dobrze, to dlaczego pracownicy budżetówki nie dostają podwyżek? (Oklaski)

    (Poseł Teresa Wargocka: A nie dostają? Nie?)

    Dlaczego nauczyciele, pielęgniarki, policjanci pracują za tak niskie wynagrodzenia? Skoro jest tak dobrze, to nie obiecujcie, tylko dajcie.

    (Poseł Teresa Wargocka: Dostają, dostają.)

    Co was powstrzymuje? Kto wam zabrania realizowania obietnic? (Oklaski)

    Kolejna sprawa to chaos wokół cen energii. Skoro nie będzie podwyżek cen energii, jak usłyszeliśmy w środę, to po co było je zapowiadać? Trzeba przygotować się do tego, co chcecie zrobić.

    (Poseł Teresa Wargocka: To wy zapowiadaliście.)

    Kto okłamuje opinię publiczną? Premier Morawiecki czy minister Tchórzewski? Podejmijcie tę decyzję, żeby Polacy mogli wiedzieć, jak was ocenić.

    (Głos z sali: Przez was są te...)

    Przez lata wmawialiście Polakom, że walczycie z wielkimi aferami, z jakimś mitycznym ˝układem˝...

    (Głos z sali: Caryca.)

    ...który powstał.

    (Głos z sali: Oczywiście.)

    (Poseł Marek Suski: Pozdrawiam.)

    Dziś już absolutnie nikt nie ma wątpliwości, że ten ˝układ˝ nie był wyimaginowany.

    (Głos z sali: Amber Gold. Amber Gold.)

    On naprawdę istnieje, tylko że to właśnie wy go stworzyliście. Wy stworzyliście ten układ. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Wmówiliście, próbowaliście wmówić Polakom kłamstwo, że (Poruszenie na sali) wszyscy oprócz was są złodziejami, a okazuje się, że to wy jesteście patronami największych afer. Właśnie wy. (Oklaski)

    (Głos z sali: Tak jest.)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Korupcyjna afera w KNF to przykład, jak działa państwo PiS - partyjny folwark, w który zamieniliście Polskę.

    (Poseł Antoni Duda: 260 mld oddaj.)

    I nie zamieciecie tej afery pod dywan...

    (Poseł Robert Telus: Oddaj 260 mld.)

    ...tak samo jak nie wmówicie nam, że pan Chrzanowski działał sam. Ta afera to nie jest ˝plan Zdzisława˝. Panie premierze, to nie jest nawet ˝plan Morawieckiego˝. Za pana działania w tej sprawie, panie premierze, za spotkania w Świątyni Opatrzności, za opieszałość służb, za manipulacje przy ustawie, by móc wykańczać i przejmować banki za złotówkę, za zatrzymanie o szóstej rano Wojciecha Kwaśniaka, człowieka, który walcząc z mafią SKOK-u, omal nie stracił życia, powinien pan wraz z całym rządem podać się natychmiast do dymisji. (Oklaski)

    (Głos z sali: Tak jest.)

    (Część posłów skanduje: Do dymisji!)

    Afera KNF to wierzchołek góry lodowej, wszyscy to wiedzą. Ona pokazuje nam w całej okazałości przygotowywany przez lata ˝plan Kaczyńskiego˝, wdrażany dziś przy pomocy zwasalizowanych państwowych instytucji i rządowych figurantów. Panie prezesie, to po to zawłaszczaliście służby i prokuraturę, żeby ten układ chronić? Tak, po to to robiliście.

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest, bronicie układu.)

    Chciałbym powiedzieć parę słów, wrócić do bolesnej sprawy, która dziwnym trafem zniknęła ze sztandarów PiS. Jutro macie partyjny zjazd, może na to pytanie odpowiecie. Mijają 3 lata waszych rządów. Gdzie jest wasze śledztwo smoleńskie? Gdzie nowe dowody? Gdzie jest wrak samolotu?

    (Głos z sali: Gdzie wrak?)

    Już nawet o tym nie mówicie. (Poruszenie na sali)

    (Poseł Sławomir Nitras: Wstyd!)

    To była dla was najważniejsza sprawa na świecie. Dlaczego milczycie? (Oklaski) Nagle już nie jest?

    (Poseł Agnieszka Pomaska: Wstydzą się.)

    Już się tym nie interesujecie? A może to tak było, że robiliście to tylko po to, żeby odwrócić uwagę...

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    ...jak dziś przy aferze KNF? Może rację mają ci, którzy widzą w tym tylko i wyłącznie polityczną grę? Kiedy patrzę na PiS, kiedy patrzę na was dzisiaj, to przypomina mi się schyłek PZPR.

    (Głos z sali: Nie patrz.)

    Oni wtedy też zapomnieli o ideologii (Oklaski), zajęci rozdrapywaniem państwowej własności, i tylko kłamali, kłamali do końca tak jak wy, tak jak kłamie PiS. (Oklaski) I rozpoznaję w was ten sam cynizm, pazerność i arogancję, to samo niedołęstwo i strach przed rozliczeniem.

    (Poseł Teresa Wargocka: A wy?)

    To, co komunistom zajęło 30 lat, wy załatwiliście w 3 lata. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Dziś znowu zastanawiamy się jako opozycja, jak odbudować państwo. Musimy nadrobić stracony czas.

    (Poseł Teresa Wargocka: Żeby było tak jak było?)

    Zamiast odbudowywać i rekonstruować, będziemy budować wedle nowych wzorców, najnowocześniejszych wzorców. Ale po kolei. Zatrzymamy ten pełzający polexit.

    (Głos z sali: Tak jest.)

    Ale to za mało. (Oklaski) Wprowadzimy Polskę znowu do twardego jądra Europy, tam, gdzie jest nasze miejsce. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    (Poseł Teresa Wargocka: Nigdy tam nie byliście.)

    Razem z największymi krajami będziemy znowu decydować o przyszłości naszego kontynentu. Odzyskamy utracone pieniądze z Unii, mało tego, zdobędziemy dodatkowe fundusze.

    (Głos z sali: Brawo!)

    Polska jako kraj, ale przede wszystkim Polska lokalna zyska nowy rozwojowy impet.

    (Głos z sali: To już było.)

    Jeśli chodzi o polską szkołę, nie będziemy robić kolejnych rewolucji...

    (Głos z sali: Nie?)

    ...ale posprzątamy ten PiS-owski bałagan. (Oklaski)

    (Głos z sali: Pozamykacie.)

    Wprowadzimy elementarny ład, tak aby rodzice i dzieci nie czuli się zdezorientowani i zagubieni jak dziś. Wróci prawdziwa historia i normalny kanon lektur. (Oklaski)

    (Poseł Bogdan Rzońca: A wiek emerytalny też?)

    (Poseł Sławomir Nitras: Kaczora na emeryturę wysłać.)

    Nie zapomnimy o poszkodowanym przed deformę roczniku, o tysiącach dzieci, którym PiS utrudnia lub uniemożliwia dzisiaj marzenie o szkole. Będziemy pamiętali o godnej płacy nauczycieli (Oklaski), którzy zaczęli być traktowani jak wrogowie i pomijani przez was w podwyżkach.

    Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Polska będzie miała prawdziwego ministra obrony, obiecuję. Minister obrony nie będzie żartem, jak ten i poprzedni. (Oklaski)

    Polska przestanie być samotna, nie będziemy stali naburmuszeni w kącie, będziemy prowadzić aktywną, normalną politykę zagraniczną, która da nam sojuszników i bezpieczeństwo.

    (Głos z sali: Na kolana.)

    Żyjemy w trudnych i niepewnych czasach, pełnych napięć międzynarodowych i rosnących narodowych egoizmów. Dlatego dziś Polska potrzebuje stabilnej, bezpiecznej i zjednoczonej Europy (Oklaski), która zapewni nam pokój i ochroni przed koszmarem kolejnej wojny.

    Praworządność i uczciwość - przygotowujemy, przygotujemy pakiet ustaw. Akt odnowy Rzeczypospolitej uchyli wszystkie antydemokratyczne, kompromitujące zapisy, które wasza władza przeforsowała. (Oklaski)

    Wprowadzimy transparentne procedury naboru do wszystkich publicznych instytucji i spółek Skarbu Państwa. (Oklaski)

    (Poseł Teresa Wargocka: Aha, aha.)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    W organizacjach pozarządowych będziemy widzieli partnera i sprzymierzeńca, a nie wroga tak jak wy, jak wasza dzisiejsza władza. (Oklaski)

    Polacy będą więcej zarabiać, zadbamy o podwyżki pracowników. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Ooo!)

    Może pan uspokoić koleżeństwo? Bo ja to będę musiał zrobić. (Gwar na sali, dzwonek)

    Będziemy pamiętali o policjantach, pielęgniarkach i urzędnikach. Zahamujemy szalejącą drożyznę.

    (Głos z sali: Ooo!)

    Rolników zaczniemy traktować z szacunkiem w przeciwieństwie do was. (Oklaski) Nie będziemy robić pokazówek i konferencji w stodołach, ale zajmiemy się prawdziwym problemem wsi - skuteczniej. Nie wolno oszukiwać rolników w sprawie suszy i ASF. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    500+. Zadbamy aby wreszcie bez problemu dostały je samotne matki. (Gwar na sali, oklaski)

    (Poseł Rafał Grupiński: Ciszej!)

    Nie będzie więcej dyskryminacji, dzieci są równe. (Oklaski) Rozszerzymy ten program tak, by obejmował również pierwsze dziecko w rodzinie. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Nie tylko przywrócimy, ale wprowadzimy z całą determinacją, będziemy zwalczać przemoc i dyskryminację. Będziemy walczyć o prawa kobiet, o godność. (Oklaski)

    Panie Premierze! Kłamać pan umie, ale nie potrafi rządzić. Skarżył się pan, że opozycja nie przedstawia konstruktywnych propozycji. Podpowiem panu: skoro nie macie własnych pomysłów na rządzenie, a mimo to nie chcecie ustąpić, to wystarczy, że zaczniecie przyjmować gotowe projekty, które składamy...

    (Głos z sali: Aha.)

    ...składa Platforma Obywatelska, zamiast je hurtem odrzucać, wtedy życie Polaków naprawdę stanie się lżejsze. (Oklaski)

    (Poseł Teresa Wargocka: 8 lat.)

    Wystarczy zagłosować np. za projektem Platformy, który wprowadza jedną niską...

    (Głos z sali: Jedną miskę.)

    (Poseł Jarosław Krajewski: Miskę.)

    ...5-procentową stawkę VAT na całą żywność w miejsce istniejących trzech, jak jest teraz, a problem drogiej żywności zostałby złagodzony. (Wesołość na sali, oklaski)

    Dlaczego pan nie chce tego zrobić? (Oklaski)

    (Głosy z sali: Jedna miska.)

    Złożyliśmy projekt ustawy obniżającej akcyzę na prąd. Jest to rozwiązanie proste, łagodzące podwyżki cen prądu, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. Nie chcecie ustąpić, a nie macie własnych pomysłów, więc bierzcie nasze, niech już teraz Polacy poczują ulgę w swoich domowych budżetach, a nie dopiero za rok, kiedy stracicie władzę...

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    ...kiedy Polacy ją wam odbiorą. (Oklaski)

    Dam panu jeszcze jedną podpowiedź. Cieszy się pan, że połowa miesięcznej pensji zostaje w kieszeni obywatela dzięki waszej polityce. Powinien się pan za to wstydzić, bo to oznacza, że drugą połowę miesięcznej pensji drenujecie z kieszeni obywatela. (Wesołość na sali, oklaski)

    Podzielę się z panem dwoma elementami przebudowy systemu podatkowego, który przygotowują eksperci zaangażowani przez Platformę Obywatelską. (Poruszenie na sali)

    (Głos z sali: Brak logiki.)

    Może pan uspokoić? (Gwar na sali, dzwonek)

    (Poseł Rafał Grupiński: Wystraszyli się, wystraszyli się.)

    Którą przygotowują eksperci zaangażowani przez Platformę Obywatelską i którą, zapewniam tu wszystkich, wprowadzimy, kiedy Polacy odbiorą wam władzę.

    (Głos z sali: Eksperci...)

    (Poseł Sławomir Nitras: Zabolało, zabolało.)

    Po pierwsze, przebudujemy system podatkowy, tak żeby podatki i składki, czyli PIT, ZUS i składka na NFZ, nie przekroczyły łącznie 35% zarobków Polaków. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Po drugie, każdy, kto pracuje i zarabia mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, otrzyma dodatkowe wsparcie. W przypadku osób zarabiających minimalne wynagrodzenie ta pomoc wyniesie 500 zł miesięcznie. (Oklaski) Do kieszeni ciężko pracujących obywateli trafi blisko 30 mld zł, o 1/3 więcej niż z programu 500+. Praca musi się opłacać. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Skoro nie ma pan własnych pomysłów, a nie chce pan ustąpić, apeluję do pana, niech pan przyjmie nasz program ˝Wyższe płace˝ (Wesołość na sali), niech pan przestanie dbać wyłącznie o Pisiewiczów, a innym stawiać szklane sufity. Te szklane sufity trzeba rozbić, trzeba skutecznie je rozbijać i my to zrobimy, skoro pan nie potrafi i nawet nie chce. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

    Już teraz zapraszam, jutro o godz. 10 prof. Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej (Wesołość na sali), przedstawi program ˝Wyższe płace˝, przedstawi szczegóły tego programu.

    W każdym obszarze państwa, w każdym elemencie życia Polaków mamy plany naprawy i rozwoju. Gotowi jesteśmy, aby z pokorą wziąć się do ciężkiej pracy dla Polski, bo wierzymy, że Polska ma przyszłość.

    Jeszcze na koniec dwa słowa do was.

    (Poseł Maciej Wąsik: To już koniec.)

    Oprócz tego wszystkiego, co zrobimy dla Polski, dla Polek i Polaków, rozliczymy was... (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest. Tak jest.)

    ...rozliczymy PiS z każdej złotówki, którą wzięliście, z każdego przestępstwa, z każdej niegodziwości. Nie upiecze się żadnemu z was.

    Ale na razie wnoszę o dymisję prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

    (Głos z sali: A 100 lat?)

    Gdyby miał cień honoru, podałby się do dymisji od razu. Dziękuję bardzo. (Część posłów wstaje, oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak jest.)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.