Zgłoś uwagi
Twoje opinie lub sugestie

Monika Wielichowska, Joanna Kluzik-Rostkowska i Arkadiusz Myrcha - pytanie z 09 listopada 2018 r.

Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Monika Wielichowska, Joanna Kluzik-Rostkowska i Arkadiusz Myrcha, minister Jarosław Sellin 
w sprawie obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
320 wyświetleń
1

38. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Monika Wielichowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rządzący mieli 3 lata i ponad 200 mln na organizację państwowych uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polki i Polacy liczyli na wyjątkowe wydarzenia, wyjątkową oprawę, wyjątkowy dzień. Ta wyjątkowość sprowadziła się jednak do organizacji marszu w chaosie, bez ładu, składu i zapewnienia bezpieczeństwa. Nie wiemy, czy będą 2 dni, czy będzie jeden marsz, czy będą dwa marsze, i dziś nadal nie wiemy, kto będzie organizatorem.

    Czy organizatorem będzie prezydent Duda, który zachęcał Polki i Polaków do wspólnego świętowania podczas marszu organizowanego przez ONR i Młodzież Wszechpolską, a potem wycofał się ze swojego w nim uczestnictwa? Czy organizatorem będzie prezydent z premierem, którzy 7 listopada po południu, na 3 dni przed obchodami 100-lecia, postanowili zorganizować wspólny marsz? Jak mówi szef kancelarii premiera, mają przelecieć dwie Iskry, ma zostać odśpiewany hymn, przemówi prezydent i marsz ruszy. Czy będzie to marsz organizacji nacjonalistycznych, które rok temu niosły na sztandarach i miały na ustach faszystowskie i rasistowskie hasła, którym to ustawowo i decyzją wojewody oddaliście cykliczną organizację marszu 11 listopada?

    Dlaczego pytam? Dlatego, że dzisiaj rząd negocjuje wspólny marsz ze skrajnymi nacjonalistami, a to wstyd i kompromitacja. A może w Warszawie odbędą się dwa marsze, które nałożą się na siebie? Co właściwie, panie ministrze, wydarzy się 11 listopada w Warszawie, za kilkadziesiąt godzin? Oprócz wolnego 12 listopada, ustanowionego w kompletnym chaosie, oprócz zaplanowanego odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego, który wielkością zdominuje stojący nieopodal pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, ale przed wszystkim który stanął tam z naruszeniem prawa. Oprócz apelu do rodaków, aby zaśpiewali sobie hymn, nie wiadomo gdzie, może w domu, w kuchni albo przed telewizorem. Jakie służby będą zabezpieczać uroczystości, skoro 1/3 stanu etatowego policjantów jeszcze wczoraj była na L4? Kto będzie marsz (Dzwonek) albo marsze zabezpieczał, skoro premier rządu mówi, że organizatorzy nie są w stanie zapewnić spokojnego przebiegu manifestacji, a komendant główny Policji pisze rozpaczliwy list do policjantów: Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci. Proszę o informacje.

38. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Na piśmie dostaliśmy spokojne pytania, a tutaj przed chwilą wysłuchałem pytań...

    (Poseł Monika Wielichowska: Sytuacja jest dynamiczna.)

    Dobrze, sytuacja jest dynamiczna.

    ...wygłoszonych w formie dosyć napastliwej i agresywnej, postaram się odpowiedzieć na nie spokojnie, ale przede wszystkim pytań świadczących o totalnej ignorancji pani poseł, która te pytania sformułowała.

    Jeżeli pyta pani o 240 mln zł przeznaczonych na organizowanie czy realizowanie wieloletniego programu rządowego ˝Niepodległa˝, to powinna pani wiedzieć, gdy przygotowywała się pani do tego wystąpienia, że te pieniądze są przeznaczone nie na te 2 dni, o które pani pyta, tylko na 6 lat. Na 6 lat, bo program jest realizowany od roku 2017 do roku 2022 i ma trzy filary - ma filar wydarzeń lokalnych i regionalnych, ma filar wydarzeń centralnych, organizowanych głównie przez czołowe instytucje kultury, i wreszcie filar wydarzeń międzynarodowych, promujących polską kulturę i polskie doświadczenie historyczne w świecie.

    Jeśli chodzi o ten filar lokalny, to mamy już zgłoszonych ponad 3,5 tys. wydarzeń w 2017 r. i 2018 r., wiele z nich już zrealizowanych, wiele z nich wspartych, dofinansowanych. To samo, jeśli chodzi o czołowe instytucje kultury. Choćby dzisiaj zapraszam panią poseł do Zamku Królewskiego na otwarcie wystawy ˝Znaki wolności˝, wspaniałej wystawy pokazującej dzieła sztuki związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wczoraj w Łazienkach Królewskich - wystawa ˝Świat orderów˝, czołowe polskie ordery przez 100-lecia, prezentowane i zebrane z całego świata. Wreszcie 400 wydarzeń w świecie, w najważniejszych salach koncertowych, salach wystawienniczych, muzeach. Te 240 mln idą na te wszystkie wydarzenia.

    Mam nadzieję, że pani poseł Wielichowska ma jednak jakąś orientację i mam nadzieję, że uczestniczyła w takich wydarzeniach, jak: ˝Szczawieńskie drogi do niepodległości˝ - to impreza zgłoszona przez Towarzystwo Miłośników Szczawna-Zdroju, 22,2 tys. zł przeznaczyliśmy na to wydarzenie, wystawa ˝Polonia - symbol tradycji, znak nowoczesności w 100-lecie odrodzenia Polski. Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo˝ - zgłoszona przez Wałbrzyską Galerię Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych - wsparcie 130 tys. zł, Święto Niepodległości w Kamieńcu Ząbkowickim - zgłoszone przez Gminne Centrum Kultury w Kamieniu Ząbkowickim - wsparcie 35,7 tys. zł, ˝Współczesny obraz przeszłości jako element integrujący pokolenia˝ - zgłoszone przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, wsparte środkami w wysokości 24,5 tys. zł. Mam nadzieję, że pani w tych wydarzeniach uczestniczyła, że pani w ogóle wie, że takie rzeczy się dzieją, że pani swoją patriotyczną wrażliwością wspierała te projekty, bo myśmy je wsparli z tego budżetu, o który pani pytała.

    Jeśli chodzi o wydarzenia 10 i 11 listopada, bo pani konkretnie o to zapytała, jeżeli pani się wykazała taką ignorancją, że pani mówi, że nic ciekawego poza marszem się nie dzieje, to informuję panią i zapraszam. Jutro, jeżeli pani uważa, że również trzeba...

    (Poseł Monika Wielichowska: Jedenastego.)

    Jedenastego?

    (Poseł Monika Wielichowska: Takie było pytanie.)

    Pani się ogranicza tylko do jedenastego. Bardzo proszę.

    Jeżeli pani uważa, że np. trzeba też Panu Bogu podziękować za 100. rocznicę odzyskania niepodległości albo też się pomodlić o to, żeby Opatrzność nam sprzyjała w przyszłości, to zapraszam na godz. 9 na wielką narodową mszę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, a potem na uroczystość zasadzenia dębów niepodległości, dębów twórców polskiej niepodległości sprzed 100 lat, tych sześciu najważniejszych twórców polskiej niepodległości.

    Jeżeli pani jest zainteresowana uroczystością państwową, to 11 listopada o godz. 12 jest uroczysta odprawa wart, tradycyjna odprawa przed Grobem Nieznanego Żołnierza i odśpiewanie hymnu. Pani lekceważąco o tym powiedziała, gdzie śpiewamy, czy będziemy śpiewać po domach. Nie, szanowna pani, mamy już zarejestrowanych 700 miejsc w Polsce. Niech pani sobie wejdzie w swoich okręgu wyborczym nr 2 i sprawdzi, w jakim miejscu, jakie NGO-y - wy kochacie ponoć NGO-y -czy samorządowe instytucje kultury zgłosiły chęć udziału we wspólnym śpiewaniu hymnu. Organizują one ludzi, ludzie przyjdą i będą śpiewać hymn w 700 miejscach w Polsce. Mam nadzieję, że pani do któregoś z tych miejsc w pani okręgu wyborczym dołączy.

    Następnie zapraszam, jeżeli pani nie będzie u siebie w okręgu, a w Warszawie, na godz. 13 na Krakowskie Przedmieście, gdzie będzie wielki festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Od początku do końca tego salonu Warszawy, tej przepięknej ulicy, prezentacja w formie edukacyjnej polskiego doświadczenia historycznego, polskiej muzyki, polskiej mody 20-lecia międzywojennego, kulinariów, bardzo atrakcyjne rzeczy dla dzieci, również edukacyjne, stare samochody, stare powozy i możliwość współuczestnictwa w tym wydarzeniu. Jeżeli pani zdecyduje się na pobyt w Warszawie, to zapraszam oczywiście też na Zamek Królewski na wręczenie Orderów Orła Białego 25 Polakom, którzy już nie żyją, ale którym się ten order ewidentnie należy, bo to są emblematyczne postaci z naszej 100-letniej historii. I wreszcie - na pewno pani dostała to zaproszenie - bardzo serdecznie zapraszam na godz. 20.15 na Stadion Narodowy na wielki koncert... Przepraszam, to w sobotę wieczorem. Na wielki koncert dedykowany polskiej niepodległości - 40 najważniejszych polskich artystów, polska pieśń i piosenka (Dzwonek) w nowych aranżacjach. Wszyscy będą śpiewać, bo wszyscy te piosenki znamy. Będzie transmisja w trzech wielkich telewizjach, więc jeśli pani się nie pojawi osobiście, to polecam jakąś komercyjną czy publiczną telewizję, która to będzie transmitować. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

38. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Monika Wielichowska:

    Panie Ministrze! Pozwoliłam sobie zadać trochę inne pytania, dlatego że sytuacja jest dynamiczna, to po pierwsze. Po drugie, dobrze, że wspomniał pan o tym, co robią u siebie w regionach samorządy, bo to samorządy w całej Polsce udźwignęły to zadanie. Tego zadania nie udźwignął rząd i nie udźwignął prezydent. Powtórzę to raz jeszcze: zmarnowaliście 3 lata i ponad 200 mln zł. Z wielkiego świętowania, wspólnego świętowania naszej dumy, obecności światowych gości i wyjątkowych wydarzeń wyszło wielkie nic. Blamaż prezydenta i blamaż rządu.

    (Głos z sali: Ooo!)

    Chyba że się mylę, chyba że pan o czymś zapomniał, że oprócz zaśpiewania hymnu i marszu skrajnych nacjonalistów jednak spodziewamy się globalnych gości, wydarzeń, które wszyscy zapamiętamy na długo, bo przecież mamy co świętować - 100 lat temu po 123 latach zaborów Polska, która żyła tylko w sercach i umysłach, odrodziła się na nowo. Drugiego takiego święta, panie ministrze, w naszym życiu już nie będziemy mieli. Władze, czyli prezydent, premier i rząd Prawa i Sprawiedliwości, pogrążyliście (Dzwonek) nasze wspólne świętowanie w chaosie i dezorganizacji.

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.