Zgłoś uwagi

Poseł Rafał Weber - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2020 roku.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2020 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
2 wyświetleń
0

Stenogram

5. i 6. punkt porządku dziennego:


   5. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2020 (druki nr 112 i 112-A).
   6. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 (druki nr 113 i 113-A).

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo Ministrowie! Ja również zacznę od podziękowań dla pana ministra Robaczyńskiego za pracę nad budżetem w tym dziale, który dotyczy infrastruktury i transportu. To praca bardzo żmudna i trudna - wiadomo, że każdy chce uzyskać z tej puli jak najwięcej - ale, jak myślę, dobra, merytoryczna i ze skutkiem dla infrastruktury i w ogóle dla rozwoju naszego kraju. Podziękowania też dla pracowników Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Infrastruktury za to wspólne działanie.

    Szanowni Państwo! Padło wiele pytań dotyczących inwestycji drogowych, inwestycji kolejowych, walki z wykluczeniem komunikacyjnym. One najczęściej kończyły się prośbą o udzielenie odpowiedzi na piśmie. Oczywiście to zrobimy. Natomiast w takiej formie bardzo ogólnej chciałbym się odnieść do finansowania inwestycji drogowych, kolejowych, ale także do finansowania funduszu rozwoju przewozów autobusowych, jak również do Funduszu Dróg Samorządowych, o którym tutaj jeden z posłów powiedział kłamstwo i takie kłamstwa należy prostować. One nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i trzeba je po prostu nazywać po imieniu kłamstwami.

    Ale zanim do tego przejdę, mam prośbę do posłów Lewicy, ponieważ nie ma pana przewodniczącego Czarzastego, który w swoim płomiennym wystąpieniu mówił o...

    (Głos z sali: Dobre było. Prawda.) (Oklaski)

    Dobre, ale troszeczkę się... Nie wiem, kto mu to przygotował. Jeżeli ktoś mu to przygotował, to nie powinien za to otrzymać jakiegokolwiek finansowania, a już mówię dlaczego. Pan przewodniczący Czarzasty mówił o linii kolejowej Żagań - Wolsztyn. Szanowni państwo, to wy zlikwidowaliście to połączenie. W 2003 r. SLD zlikwidowało połączenie między Żaganiem a Wolsztynem.

    (Poseł Anna Paluch: ...gdybyś w mateczniku siedział, nigdy by się o tobie Wojski nie dowiedział.)

    Szanowni Państwo! Samozaoranie hard level. (Gwar na sali) Zlikwidowaliście połączenie kolejowe między Żaganiem a Wolsztynem w roku 2003. (Oklaski)

    Można to sprawdzić. Można to sprawdzić i dokonać samobiczowania. Naprawdę, szanowni państwo, zlikwidowaliście to połączenie w 2003 r. Myślę, że pan przewodniczący Czarzasty powinien o tym wiedzieć.

    (Głos z sali: Ja nic nie likwidowałem.)

    I drugie kłamstewko, które powiedział, do którego nawiązał. Mówił o tym, że nie ma środków w budżecie na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. 800 mln zł na dofinansowanie nierentownych połączeń autobusowych w całej Polsce, Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

    (Głos z sali: ...które właśnie przesunęliście.) (Oklaski)

    Te środki finansowe zarówno są w roku 2020, jak i były w roku 2019. Nabór na rok 2020 został przeprowadzony przez wojewodów. Samorządowcy, ci, którzy chcieli, którzy potrafią zorganizować ten transport, złożyli wnioski. Ponad 1700 nowych linii autobusowych w całej Polsce przy wsparciu rządowym będzie w roku 2020 realizowanych...

    (Głos z sali: Jak realizujecie ten program? Nieprawda.)

    I to jest dopiero początek procesu (Gwar na sali, dzwonek) walki z wykluczeniem komunikacyjnym w sferze odbudowy transportu publicznego. Początek tego procesu. Jestem przekonany, że w kolejnych latach samorządów zaangażowanych w ten proces będzie zdecydowanie więcej. Środki finansowe są na to zabezpieczone w roku 2020 i będą zabezpieczane w latach kolejnych. To jeżeli chodzi o Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych.

    Szanowni Państwo! Inwestycje drogowe. Były pytania o realizację poszczególnych dróg krajowych - i autostrad, i ekspresowych, do obwodnic za chwilę przejdę. Te zadania, które są zaplanowane, albo które są już realizowane w tej chwili, mają zapewnione finansowanie. Łączna kwota na inwestycje w ramach programu budowy dróg krajowych w roku 2020 to ponad 20 mld zł - 15 mld w ramach Krajowego Funduszu Drogowego i ponad 5 mld zł w ramach budżetu państwa. To jest pełna suma środków finansowych, która jest wydatkowana i na te duże inwestycje, czyli w ramach programu budowy dróg krajowych...

    Tak jak dzisiaj mówiłem na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, 86 zadań jest w trakcie realizacji i one mają zapewnione budżetowanie w roku obecnym i będą miały zapewnione w roku przyszłym. Natomiast w całej sieci, szanowni państwo, ponad 600 zadań, oczywiście o mniejszej wartości, jak budowy chodników, budowy ciągów pieszo-rowerowych, zatoczek, bezpiecznych przejść dla pieszych. To są te zadania, na które środki są przygotowane w roku 2020 i które będą realizowane w obecnej sieci dróg krajowych.

    Jeżeli chodzi o modernizację linii kolejowych, to łączna kwota, która zostanie wydatkowana w roku 2020, to 17,5 mld zł. Są to oczywiście inwestycje modernizujące poszczególne szlaki kolejowe, ale też środki finansowe, które będą przeznaczone na bieżące utrzymanie tych szlaków kolejowych. W roku bieżącym ponad 150 zadań będzie realizowanych z tych środków. Natomiast dodatkowo już będzie realizowanych czy jest realizowanych... Modernizowane są też dworce kolejowe. Jeżeli chodzi o dworzec z Poznaniu, bo widzę pana posła, tam były problemy z porozumieniem się z miejskim konserwatorem zabytków, który nie zgadzał się na to, co proponował inwestor, czyli PKP PLK. Natomiast z tego, co wiem, te problemy zostały pokonane i przy współdziałaniu inwestora, władz miasta i miejskiego konserwatora zabytków ten dworzec będzie modernizowany. To informacja świeża, dosłownie przed kilkoma chwilami ją otrzymałem. Jest ta kwestia od strony - że tak powiem - porozumienia ustalona. Tak że inwestycja będzie realizowana.

    Obwodnice - bo jest zrozumiałe zaciekawienie państwa parlamentarzystów programem o nazwie ˝100 obwodnic˝. Zgodnie z zapowiedzią pana premiera Mateusza Morawieckiego w okresie 100 dni od momentu powołania obecnego rządu ten program zostanie pokazany, czyli wskażemy 100 obwodnic, które będą realizowane w najbliższej przyszłości. I też oczywiście pierwsze środki zostaną na ten cel wydatkowane w roku 2020. Natomiast one będą większe w latach przyszłych, ponieważ siłą rzeczy realizacja budowlana będzie prowadzona przez kolejne lata. Myślę, że wiele z tych obwodnic, o które państwo postulują zarówno podczas dyskusji, tej dyskusji budżetowej, podczas dyskusji na posiedzeniach Komisji Infrastruktury, jak i w pismach, interpelacjach i zapytaniach, znajdzie się w tym programie.

    Natomiast obrazując skalę zapotrzebowania, w Polsce mamy zdiagnozowane potrzeby budowy 260 obwodnic, z czego 170 ma autentyczną potrzebę. My z tych 170 wyodrębnimy setkę, która będzie w najbliższych latach realizowana. Tak że miejmy uwagę i wiedzę na temat skali zapotrzebowania, jeżeli chodzi o budowę obwodnic w ciągach dróg krajowych.

    I ostatnia rzecz - do szanownego pana posła Mirosława Suchonia, który w swoim pierwszym wystąpieniu powiedział o planach dróg oddawanych przez generalną dyrekcję dróg krajowych w roku 2020. Zgodnie z tym, co powiedział pan poseł, to jest 117 km nowych dróg, które mają zostać otworzone w roku 2020 - to powołanie się na informacje, które podaje oficjalnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Bo ja też taką informację czytałem. Natomiast zapewniam pana posła, że tych kilometrów będzie więcej.

    (Poseł Mirosław Suchoń: To dobra informacja.)

    Zapewniam. Tak, to jest dobra informacja. A jeżeli mogę wzmocnić swoje zapewnienie, to proponuję zakład. Możemy się założyć o to, że w roku 2020 oddamy do użytkowania więcej dróg krajowych niż te, które zostały określone przez ostatni komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mam nadzieję, że...

    (Poseł Andrzej Adamczyk: Przyjmuje pan poseł zakład?)

    (Poseł Mirosław Suchoń: Dlaczego tak nisko poprzeczka? Niech ich będzie więcej, niż było w zeszłym roku.)

    Wicemarszałek Ryszard Terlecki:

    Panie ministrze, ale to nie kasyno...

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber:

    Nie, będzie więcej, niż jest w komunikacie generalnej dyrekcji, niż podał pan z tej mównicy. I tak jak mówię, jestem gotowy się założyć, że do tego doprowadzimy. Mam nadzieję, że za chwileczkę zejdę z mównicy i do tego zakładu przy szanownej publiczności dojdzie. To była przedostatnia kwestia.

    Natomiast ostatnia - Fundusz Dróg Samorządowych. Pan poseł Sowa po raz kolejny skłamał, po raz kolejny dzisiaj. Zrobił to na posiedzeniu Komisji Infrastruktury, zrobił to teraz, w tej dyskusji. Fundusz Dróg Samorządowych, po pierwsze, nie jest zadłużony, nie ma deficytu. Padła tutaj kwota 4 mld zł. Na Boga, litości, nie wiem, skąd taka informacja i po co wymyślać takie bzdury. A po drugie, będzie realizowany. W roku 2020 to 3200 mln zł, w naborze, który był organizowany przez wojewodów w drugiej połowie roku 2019. Teraz ten nabór zostanie zatwierdzony, zgodnie z ustawą, podpisem pana premiera Mateusza Morawieckiego. Myślę, że to też nastąpi w krótkim odstępie czasu. Samorządy otrzymają informację o tym, że uzyskają dofinansowanie na realizację swoich zadań. Tak że kolejne tysiące zadań samorządowych zostanie dofinansowanych w ramach tego wielkiego przedsięwzięcia, które jest rozpisane na 10 lat, między 2019 i 2028 r. Jestem przekonany, że w kolejnych latach na korzyść rozwoju transportu i przede wszystkim bezpieczeństwa będzie ono realizowane. Bardzo serdecznie państwu dziękuję jeszcze raz za dyskusję, za debatę. Na te pytania, o które państwo prosili, będzie odpowiedź na piśmie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.