Bartłomiej Stawiarski
Prawo i Sprawiedliwość

Oświadczenia.

Poseł Bartłomiej Stawiarski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jestem zaniepokojony pogarszającym się wsparciem finansowym dla jednego z najbardziej utytułowanych klubów zapaśniczych w Polsce - Ludowego Klubu Sportowego ˝Orzeł˝ Namysłów. Klub otrzymał w tym roku znacząco pomniejszoną dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Miasto Namysłów nie wspiera wystarczająco swojej perełki, jaką jest ˝Orzeł˝ dający polskiemu sportowi multimedalistów i olimpijczyków. Pomimo tych problemów zawodniczki, zawodnicy, trenerzy, trenerki oraz działacze osiągają nieustannie sukcesy na najważniejszych imprezach sportowych. Należą się za tę pracę i poświęcenie wielkie słowa uznania.

Dziś chciałbym powiedzieć o kilku sukcesach tylko z ostatnich 3 tygodni, co da obraz niesamowitego potencjału tego klubu. Od 30 marca do 1 kwietnia w miejscowości Kowel na Ukrainie odbył się międzynarodowy turniej kadetów w zapasach w stylu wolnym. Ze srebrnym medalem w kategorii wagowej do 58 kg wrócił Jakub Makuch. Po bardzo dobrych walkach, w których tryumfował trzykrotnie, dopiero w finale przegrał minimalnie na punkty 4:5, będąc bardzo blisko zwycięstwa. Na tym samym turnieju bardzo dobre 8. miejsce w kategorii do 54 kg zajął w swoim debiucie w reprezentacji kraju 15-letni Mateusz Buczkowski. Obaj namysłowianie rywalizują o miejsce w kadrze na mistrzostwa Europy i świata w tej grupie wiekowej.

W dniach 7-8 kwietnia w miejscowości Gniew k. Pelplina rozegrany został Turniej Nadziei Olimpijskich Państw Wyszehradzkich Juniorek do lat 20 w zapasach kobiet, czyli dawne międzynarodowe mistrzostwa Polski. LKS ˝Orzeł˝ Namysłów podczas tych zawodów reprezentowała Alicja Czyżowicz w kategorii wagowej do 55 kg oraz Ewelina Ciunek w kategorii wagowej do 67 kg. Obie zawodniczki zdobyły złote medale. W punktacji drużynowej LKS ˝Orzeł˝ zajął 3. miejsce za reprezentacją Niemiec i Suplesu Kraśnik.

Z kolei w dniach 7-9 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 20 oraz II Puchar Polski Kadetów do lat 17, który był zarazem drugą eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. Na tej imprezie złoto zdobył Paweł Malicki w kategorii wagowej do 74 kg i ma on już na swoim koncie tytuły mistrza kraju w kategoriach młodzików, kadetów i juniorów, a niedawno wygrał także Puchar Polski do lat 23. Drugi junior z Namysłowa, Mateusz Malicki, startując po raz pierwszy w kategorii wagowej do 96 kg, zajął dobre 5. miejsce, będąc bardzo blisko zdobycia brązowego medalu. W grupie kadetów wystartował Kacper Bieleń w kategorii wagowej do 76 kg, który po niezłym występie wywalczył wysokie 5. miejsce.

Dodać należy, że 12 kwietnia Polski Związek Zapaśniczy opublikował wstępne listy zakwalifikowanych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wszyscy trzej namysłowscy kadeci startujący w kwalifikacjach stylu wolnego zakwalifikowali się do finałów Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych do lat 17, które odbędą się w dniach 2-4 maja w Drzonkowie w województwie lubuskim. Awans uzyskali: Mateusz Buczkowski, 15 lat, kategoria wagowa do 54 kg, Jakub Makuch, 17 lat, kategoria wagowa do 58 kg, Kacper Bieleń, 15 lat, kategoria wagowa do 76 kg.

Gratuluję sukcesów i liczę, że wyniki sportowe uzmysłowią osobom odpowiedzialnym za finansowanie sportu na Opolszczyźnie, że warto wspierać LKS ˝Orzeł˝ Namysłów. Dziękuję bardzo.