Zgłoś uwagi
#glenc

Poseł Teresa Glenc

Wróć do listy
Grzegorz Matusiak, Grzegorz Gaża, Marek Wesoły, Danuta Nowicka, Robert Warwas - pytanie z 13 lutego 2020 r.
Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Grzegorz Matusiak, Grzegorz Gaża, Marek Wesoły, Danuta Nowicka i Robert Warwas - PiS
w sprawie perspektyw finansowych na odbudowę linii kolejowej Jastrzębie-Zdrój - Katowice w związku z programem Kolej Plus

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
9 wyświetleń
0

Stenogram

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Grzegorz Matusiak:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Moje pytanie - skierowane do ministra infrastruktury - dotyczy programu ˝Kolej+˝. 19 września 2008 r. Platforma Obywatelska zlikwidowała ostatnią linię kolejową w Jastrzębiu-Zdroju, mieście, które ma prawie 100 tys. mieszkańców. w 2001 r. pierwsza likwidacja kolei dotyczyła m.in. linii Jastrzębie-Zdrój - Katowice. Pan marszałek Jakub Chełstowski i marszałek Wojciech Kałuża przesunęli propozycję dotyczącą tej inwestycji na trzecią pozycję, uznając ją za strategiczną dla województwa śląskiego. W poprzednich latach była ona na bardzo odległym miejscu, jeżeli chodzi o inwestycje. W związku z tym mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju są bardzo zainteresowani uzyskaniem informacji dotyczącej projektu finansowego oraz terminu możliwej realizacji tej inwestycji. Miasto jest pozbawione komunikacji nie tylko kolejowej, lecz także autobusowej - w tej miejscowości zlikwidowano również połączenia PKS. To też jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców wracających m.in. do Jastrzębia z bagażami, ponieważ przewoźnik, który dokonuje transportu, nie zawsze ma możliwość zabrania bagaży. W związku z tym jest bardzo duża potrzeba, żeby kolej została uruchomiona też ze względu na to, że bardzo dużo młodych ludzi, studentów korzysta z uczelni w Katowicach i byłaby to bardzo dobra forma transportu, przede wszystkim szybka i bezpieczna. Dziękuję bardzo.

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Pośle! Państwo Posłowie! Szanowni Państwo! Przykład Jastrzębia-Zdroju, miasta niemalże 100-tysięcznego - bo 90 tys. to prawie 100 tys., można powiedzieć - jest modelowym przykładem związanym z wykluczeniem komunikacyjnym w zakresie transportu kolejowego. Identyfikacja takiego problemu stanęła u podstaw rozpoczęcia działań zaradczych przeciwdziałających tej sytuacji, które się materializują w ramach programu ˝Kolej+˝, który składa się z trzech komponentów, elementów: inwestycyjnego, przewozowego i przeciwdziałającego likwidacji.

    Działania są opisane w uchwale rządu, która dotyczy programu ˝Kolej+˝, ale też w ustawie, nad którą na bieżącym posiedzeniu Sejmu kończą się prace parlamentarne, tj. ustawie o zmianie ustawy o transporcie kolejowym i innych ustaw, która właśnie wróciła z Senatu. Wczoraj odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury, a dzisiaj - zakładam, że dzisiaj - albo jutro będziecie państwo głosowali nad odrzuceniem rekomendacji Komisji Infrastruktury zmierzającej do odrzucenia poprawki senackiej.

    Te dwa akty prawa, uchwała i ustawa, pozwolą na to, aby realizować program ˝Kolej+˝, którego głównym założeniem jest powstrzymanie degradacji i rewitalizacja infrastruktury kolejowej na poziomie lokalnym i regionalnym. Jest to program kierowany do miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, bez dostępu do transportu kolejowego, czyli Jastrzębie-Zdrój oczywiście w tym pakiecie się mieści.

    Zresztą otwierając nawias, powiem, że szacując koszty programu, wskazywaliśmy, że inwestycja dla Jastrzębia-Zdroju jest jedną z tych kilkudziesięciu ocenianych, blisko 100 ocenianych, jest na krótkiej liście rządowej, powiedzmy, jest brana pod uwagę. Ale program, o czym jeszcze kilka słów później, będzie programem otwartym, wymagającym aktywności samorządu, więc to jest lista przykładowa, a nie zamknięty katalog. To też trzeba powiedzieć.

    Więc to będzie program, którego realizatorem będzie PKP Polskie Linie Kolejowe jako narodowy zarządca infrastruktury, a jest on kierowany do samorządu terytorialnego, który we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi będzie te działania prowadzić. Jednostki samorządowe powinny łączyć się w większe grupy, żeby wspólnie móc zafunkcjonować.

    W pierwszej kolejności będą dofinansowane zadania mające na celu uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o nowe odcinki linii kolejowych, rewitalizację istniejących linii kolejowych oraz przywrócenie zlikwidowanych połączeń kolejowych w regionach, a w drugiej kolejności - zadania polegające na przygotowaniu dokumentacji w tym zakresie.

    Katalog otwarty, wskazany w ramach założeń, przyjęty jako taki, który stanowi pewną intencję rządową... Aczkolwiek będzie ogłoszony konkurs niezwłocznie po tym, jak ustawa wejdzie do porządku prawnego, bo w niej właśnie jest przyjęte finansowanie w wysokości 5,5 mld zł do realizacji w latach 2020-2028.

    Istotną informacją jest to, że samorząd będzie musiał ponieść wkład w wysokości 15% kosztów inwestycji.

    Pierwszym istotnym działaniem będzie ogłoszenie otwartego naboru. Na tym etapie jeszcze nie będzie trzeba zapewnić środków finansowych, ale trzeba będzie wskazać zakres takiego projektu, szacunkowe koszty, okres jego realizacji, podmioty zaangażowane - zadeklarować to. Zadeklarować, a nie tylko pokazać uchwałę stosownego organu stanowiącego rady gminy o tym, że w budżecie są pieniądze. Trzeba zadeklarować wkład własny i pokazać pewną myśl, która się z tym łączy, czyli to, czy w terenie jest możliwość realizacji takiego połączenia. Te działania będą dotyczyły również samorządu związanego z Jastrzębiem-Zdrojem, gmin położonych na trasie. Chodzi o te wszystkie działania, które tutaj będą podejmowane. Z tego, co wiem, konsultacje pomiędzy samorządem a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi wstępnie już chyba trwają i są prowadzone, więc to jest też dowód na to, że prawdopodobnie tutaj spotkamy się z wnioskiem. To bardzo cieszy.

    Z tego miejsca chciałbym również zaapelować do wszystkich samorządów o to, aby wejść w ten program intensywnie, bo warto. My ogłosiliśmy założenia, potem był przyjęty program. Upłynęło już całkiem sporo czasu, żeby dokonać przemyśleń i żeby te samorządy, które są rzeczywiście zainteresowane - jak tylko otworzy się nabór - mogły się do niego zgłaszać. Znam samorządy, które już naprawdę są bardzo zaawansowane, jeśli chodzi o koncepcje.

    Pan poseł wspomniał o kwestiach związanych z połączeniami autobusowymi - namawiam samorządy do tego, aby wziąć w tym udział i skorzystać z dofinansowania (Dzwonek) w ramach funduszu autobusowego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marek Wesoły:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Niejako odpowiedział pan już na moje pytanie, które chciałem zadać, rozszerzyć. Chciałbym, żeby to wybrzmiało, bo myślę, że jest to bardzo ważne. Chodziło mi o to, czy ten katalog jest otwarty. Czy w ramach programu ˝Kolej+˝ samorządy będą mogły zgłaszać jeszcze ewentualne wnioski, pomysły czy swoje kierunkowe potrzeby dotyczące tego programu? Czy będą mogły uczestniczyć w tym programie? Czy ten okres 8 lat to właśnie jest taki okres, kiedy jeszcze program będzie aktywny, otwarty? Czy samorządy, o których pan wspomniał, które jeszcze nie zdążyły z tymi wnioskami lub gdzieś tam to przegapiły i przespały, będą mogły jeszcze próbować aplikować do tego programu?

    Dodatkowe pytanie. Chodzi o współpracę samorządów gminnych i samorządów województwa. Niektóre te inwestycje są dużymi inwestycjami, często przekraczającymi możliwości gmin. Jak wygląda tutaj sprawa (Dzwonek), jeśli chodzi o relację województwo - gmina - rząd?

9. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel:

    Potwierdzam oczywiście, że katalog jest otwarty. Musieliśmy jakiś katalog opracować, żeby potoczyła się dyskusja na temat ram finansowych. 5,5 mld plus 1 mld wkładu własnego samorządów, czyli w sumie 6,5 mld - to są duże pieniądze. Ale aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i odwrócić likwidację blisko 7 tys. km linii kolejowych, które miały miejsce w latach minionych, to z oczywistych względów jest to jednak kwota za mała. Traktujmy to jako rozpoczęcie procesu, na który składa się wiele działań - bo i ˝Krajowy program kolejowy˝, i Centralny Port Komunikacyjny, i program utrzymaniowy. Z tym mamy oczywiście do czynienia.

    Katalog jest otwarty. Jeśli samorządy będą zgłaszały inne propozycje - to oczywiście do naboru. Nabór odbędzie się niedługo, więc namysł powinien już się kończyć. Ważnym elementem jest to, żeby rzeczywiście samorządy różnych szczebli ze sobą współpracowały. Konfiguracja współpracy jest absolutnie dowolna. Zakładam, że i gmina, i powiat, i województwo samorządowe powinny być zainteresowane dobrym transportem zbiorowym, traktując to jako inwestycję w rozwój swojego regionu, powiatu czy małej ojczyzny.

    Tu współpraca musi być. Musi być deklaracja marszałka jako organizatora transportu regionalnego, że on po wykonaniu takiej inwestycji uruchomi rozkład jazdy, czyli uruchomi przejazd. Bo nie jest nam potrzebna do szczęścia wyłącznie infrastruktura, ale potrzebny jest również pociąg, który po tej infrastrukturze przemieści się zgodnie z dobrym rozkładem jazdy. Oczywiście pełna, szeroka współpraca jest jak najbardziej oczekiwana i potrzebna, a katalog jest otwarty. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
3.2
Pozycja w rankingu:
160
Liczba głosów: 7
Zobacz pełne profile z okręgu 30 Rybnik
Poseł Gabriela Lenartowicz
Poseł Gabriela Lenartowicz
Poseł Grzegorz Matusiak
Poseł Grzegorz Matusiak
Zobacz pełne profile z okręgu 30 Rybnik
Poseł Gabriela Lenartowicz
Poseł Gabriela Lenartowicz
Poseł Grzegorz Matusiak
Poseł Grzegorz Matusiak
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.