Zgłoś uwagi
#milczanowska

Posłanka Anna Milczanowska

Posłanka Anna Milczanowska
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Oceń posła
Ocena
3.9
Pozycja w rankingu:
178
Liczba głosów: 389
Sprawdź historię ocen
Informacje ogólne
Informacje Aktualności
Komisje sejmowe
INF LPG PSN
Wróć do listy
Posłanka Anna Milczanowska - Wystąpienie z dnia 14 listopada 2023 roku.
Wybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa
29 wyświetleń
0
Pobierz film

Stenogram

7. punkt porządku dziennego:

Wybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa (druki nr 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 i 19).

Poseł Anna Milczanowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić dane o kandydatach do Krajowej Rady Sądownictwa. Zacznę, tak jak pan marszałek wyczytywał, od pana posła Arkadiusza Mularczyka.

    Urodził się 4 lutego 1971 r. w Raciborzu. Jest adwokatem i parlamentarzystą sprawującym mandat posła V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

    W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach pracował m.in. w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu. W 1999 r. zdał przed komisją Ministerstwa Skarbu Państwa egzamin na członków rad nadzorczych. W 2000 r. ukończył podyplomowe studia w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie - prawa i wolności człowieka.

    W latach 1997-2001 odbył aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, a w 2001 r. zdał egzamin adwokacki. W 2005 r. wykonywał zawód adwokata w Nowym Sączu. Był wpisany na listę kandydatów na syndyków prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

    Od 2005 r. jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojej osiemnastoletniej służby parlamentarnej pracował jako przewodniczący lub wiceprzewodniczący wielu sejmowych komisji: Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ustawodawczej, Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Spraw Zagranicznych, Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach i w wielu podkomisjach, w tym w podkomisji do spraw Trybunału Konstytucyjnego.

    Pracował także w komisji śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości. W imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym.

    W 2011 r. został powołany na członka delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Był członkiem Komisji Prawnej oraz wiceprzewodniczącym Komisji ds. wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

    22 listopada 2019 r. został wybrany przez Sejm w skład Krajowej Rady Sądownictwa. W październiku 2020 r. został wybrany przez KRS na stanowisko jej wiceprzewodniczącego. W tym samym roku objął też funkcję wiceprzewodniczącego delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a w 2021 r. został wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

    Jest autorem skarg konstytucyjnych do Trybunału Konstytucyjnego, m.in. o zbadanie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych czy też skargi o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu jurysdykcyjnego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa czy zbrodni przeciwko ludzkości. Reprezentuje Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w szeregu postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym.

    W październiku 2022 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

    Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Współautor raportu o stratach wojennych Polski zadanych przez agresję i okupację niemiecką podczas II wojny światowej.

    Pełni także funkcję przewodniczącego Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego oraz od 2022 r. - pełnomocnika rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.

    Zarówno wykształcenie prawnicze i praktyka adwokacka, jak i bogate doświadczenie parlamentarne i międzynarodowe pana posła Arkadiusza Mularczyka uzasadniają przedstawienie jego kandydatury na przedstawiciela Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Krajowej Radzie Sądownictwa.

    Pan Marek Ast urodził się 27 września 1958 r. w Zielonej Górze. Maturę zdał w roku 1977 w Liceum Ogólnokształcącym nr 7 w Zielonej Górze. W 1984 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1987-1990 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze.

    W latach 1984-1989 pracował jako wychowawca i nauczyciel, najpierw w Państwowym Domu Dziecka, a następnie w Zespole Szkół Zawodowych we Wschowie.

    Od 1990 r. jako radca prawny obsługiwał podmioty gospodarcze i jednostki samorządowe w województwie leszczyńskim.

    W latach 1991-2006 pełnił funkcję burmistrza miasta i gminy Szlichtyngowa, a w kadencji 1998-2002 był radnym wojewódzkim w Sejmiku Województwa Lubuskiego.

    W 2006 r. objął urząd wojewody lubuskiego i w tym samym roku mandat posła na Sejm V kadencji. Poseł V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji Sejmu. W parlamencie pracował w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych i Komisji Ustawodawczej. W tych dwóch ostatnich pełnił funkcję przewodniczącego komisji. W poprzedniej kadencji Sejmu został wybrany na przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 22 listopada 2019 r. wybrany przez Sejm na członka Krajowej Rady Sądownictwa.

    Jako poseł wielokrotnie reprezentował wnioskodawców i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Konstytucyjnym.

    W roku 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

    Zarówno wykształcenie i praktyka radcowska, jak i bogate doświadczenie zawodowe pana posła Marka Asta uzasadniają przedstawienie jego kandydatury na przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej w Krajowej Radzie Sądownictwa.

    Pan Kazimierz Smoliński urodził się 15 lipca 1955 r. w Malborku. Jest żonaty, ma dwóch synów. W latach 1974-1978 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i uzyskał tytuł magistra prawa. W 1984 r. ukończył studia podyplomowe radców prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2001 r. studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim z zarządzania przedsiębiorstwem. Uprawnienia zawodowe radcy prawnego zdobył w 1983 r. po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. W 1986 r. uzyskał wpis na listę adwokatów w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku.

    Pracę zawodową rozpoczął w 1978 r. w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń, gdzie pracował od 1983 r. jako radca prawny.

    W 1993 r. założył własną kancelarię prawną w Tczewie, w której wykonywał zawód radcy prawnego, a następnie adwokata do roku 2015.

    W latach 2015-2018 pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

    Zajmował stanowiska kierownicze w gospodarce, był m.in. prezesem Zarządu Stoczni Gdynia w Gdyni. Pełnił obowiązki członka rady nadzorczej w latach 2000-2002 jako sekretarz Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej w Tczewie. W latach 2004-2006 był członkiem rady pomorskiego oddziału NFZ w Gdańsku.

    Działalnością społeczną zajmuje się od wielu lat, m.in. w latach 1993-1996 w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Tczewie był wiceprezesem zarządu, a w latach 1996-2002 w Pomorskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Gdańsku był przewodniczącym Sądu Organizacyjnego. Ponadto działa w Klubie Inteligencji Katolickiej w Gdańsku oraz w Instytucie Gospodarki Narodowej w Warszawie. Działał też w samorządzie gminnym w Radzie Miejskiej w Tczewie, gdzie w latach 1998-2002 był przewodniczącym tej rady, a w latach 2006-2010 był jej członkiem.

    Kazimierz Smoliński był posłem na Sejm VI, VII, VIII, IX i jest posłem X kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, a także członka Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Finansów Publicznych. To członek Krajowej Rady Sądownictwa od roku 2019.

    Zarówno wykształcenie i praktyka radcowska, jak i bogate doświadczenie zawodowe pana posła Kazimierza Smolińskiego uzasadniają przedstawienie jego kandydatury na przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowej Radzie Sądownictwa.

    Pan Bartosz Kownacki urodził się 11 sierpnia 1979 r. w Warszawie. Był współpracownikiem byłego premiera śp. Jana Olszewskiego i pracownikiem Koła Poselskiego Ruchu Odbudowy Polski.

    W roku 2003 z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Mazowieckiej. W latach 2003-2006 odbywał aplikację prokuratorską, a po zdanych egzaminach uzyskał wpis na listę radców prawnych. Następnie pracował m.in. jako dyrektor Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz radca prawny w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana prof. Lecha Kaczyńskiego. W roku 2009 rozpoczął praktykę adwokacką. Reprezentował m.in. pana Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobrę, a po katastrofie smoleńskiej niektóre rodziny ofiar. W 2011 r. po raz pierwszy uzyskał manat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po reelekcji w 2015 r. został powołany na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, którą pełnił do 2018 r. W 2023 r. po raz czwarty został wybrany na posła Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczony został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

    Zarówno wykształcenie i praktyka adwokacka, jak i bogate doświadczenie zawodowe pana posła Bartosza Kownackiego uzasadniają przedstawienie jego kandydatury na przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowej Radzie Sądownictwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
3.9
Pozycja w rankingu:
178
Liczba głosów: 389
Sprawdź historię ocen
Zobacz pełne profile
Posłanka Małgorzata Gosiewska
Posłanka Małgorzata Gosiewska
Posłanka Agnieszka Hanajczyk
Posłanka Agnieszka Hanajczyk
Posłanka Iwona Hartwich
Posłanka Iwona Hartwich
Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek
Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek
Zobacz pełne profile
Posłanka Małgorzata Gosiewska
Posłanka Małgorzata Gosiewska
Posłanka Agnieszka Hanajczyk
Posłanka Agnieszka Hanajczyk
Posłanka Iwona Hartwich
Posłanka Iwona Hartwich
Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek
Posłanka Agnieszka Maria Kłopotek
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.